banner372
22 Eylül 2020 Salı

Esnaf ve Sanatkar Odalarına Online Koronavirüs Eğitimi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Münasebetiyle Engelli Sporcularımız Sayın Valimizi Ziyaret Etti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü beraberindeki çeşitli branşlarda dereceye giren ve şampiyon olan bedensel ve görme engelli sporcularımız, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’u ziyaret ederek, kabullerinden dolayı teşekkür ettiler.

03 Aralık 2019 Salı 14:20
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Münasebetiyle Engelli Sporcularımız Sayın Valimizi Ziyaret Etti.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü beraberindeki çeşitli branşlarda dereceye giren ve şampiyon olan bedensel ve görme engelli sporcularımız, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’u ziyaret ederek, kabullerinden dolayı teşekkür ettiler.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü ziyarette yapmış olduğu konuşmalarında; “Sayın Valim 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi bizleri kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz. 3 Aralık Dünya engelliler gününde farkındalık oluşturmak için Türkiye’de kurumlarımızın etkinlik yaptığı bir gün. Bizler de bugün sizleri ziyaret etmek istedik. Aramızda engelli olmanın hiç bir şeye engel olmadığını, bazı açılardan avantaj olduğunu kabullenmiş gençlerimiz ve aileleri var. Bizlerde sizin tavsiyeleriniz ve önerileriniz üzere elimizden geleninin en iyisini  yapmaya gayret ediyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için tekrardan teşekkür ediyoruz.” diyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, konuşmalarının ardından çeşitli branşlarda dereceye giren ve şampiyon olan bedensel ve görme engelli sporcularımızı Sayın Valimize tanıttı.
 
Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ise; “Öncelikle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle gerçekleştirmiş olduğunuz ziyaret için teşekkür ediyorum. Engellilerimiz toplumumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Onlara imkan verildiğinde her şeyi çok iyi bir şekilde ortaya koyabileceklerini bugün aramızda bulunan değerli arkadaşlarımız da ispat etmiş durumdalar.
 
Dünya Şampiyonu olan Talha Kardeşimle Gurur Duyuyoruz.
 
Dün Down sendromlu Talha kardeşimiz de Dünya Şampiyonu oldu, onunla da gurur duyduk. Dolayısıyla engelli kardeşlerimizin de kendi ilgi duydukları alanlarda önemli başarıları yakaladığını biliyoruz. Birçok ulusal ve uluslararası müsabakada ülkemiz adına yarışmalara giren ve derece elde eden bütün sporcularımızı kutluyor, onlara destek olan ailelerine ve onları yetiştiren değerli hocalarımıza da teşekkür ediyorum.
 
Değerli arkadaşlar, özellikle engellilikle ilgili konularda zihnimizdeki engelleri öncelikle kaldırmamız gerekiyor. Hepimizin yaşadığımız bir olay sonrası engelli olma noktasında olduğumuzu hiçbir zaman unutmamamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Engellileri anlamanın, empati yapmanın her insanın yapması gereken bir davranış olduğunu görüyorum. Bu anlamda 3 Aralık Dünya Engelliler gününü de bu yönüyle insanların bakışlarında farklılıklar oluşturması, empati yapması ve engellilerimize yönelik yürütülen çalışmalarda her kurumun, her kişinin bir eksikliği varsa bu eksikliğini gidermeye de bir fırsat olarak görmesi olarak değerlendiriyoruz.
 
Türkiye’ye Örnek Oluşturulabilecek Bir Engelli Bilgi Bankası Projemizi Faaliyete Geçirdik.
 
Kocaeli Valiliği olarak Türkiye’de örnek oluşturulabilecek bir Engelli Bilgi Bankası Projemizi faaliyete geçirdik. Kocaeli’de ne kadar hangi tür engelli var, bunları oluşturduğumuz Bilgi Bankasıyla sorgulama imkanımız var. Engel türlerine, yaşlarına ve cinsiyetlerine göre, nerelerde hangi mahallelerde oturduklarına varıncaya kadar görebildiğimiz böyle bir Engelli Bilgi Bankasını Kocaeli Valiliği olarak hayata geçirdik. Buradaki temel amacımız; engelli olduğu halde devletin sunduğu bir takım imkanlardan yararlanmayan insanlarımız varsa bunları tespit etmek ve bunların bu imkanlardan yararlanmalarını sağlamaktır. Diğer bir başka önemli boyutu da belirli bir engel türünün bir bölgede yoğunlaşma durumu varsa bunu bu yapmış olduğumuz çalışmayla görme fırsatımız olacak ve bunun nedenlerini sorgulama bakımından da bizlere böylesine bir olanağı sunmuş olacak. Bu ve buna benzer birçok faydasıyla Kocaeli’nin bu projesi de Türkiye adına önemli bir çalışmadır. Temennimiz engellilerimizi daha iyi anlamak, onların varsa sorunlarına çözüm üretmek ve onların hem sosyal yaşamda, hem ekonomik yaşamda daha fazla yer alabilecekleri bir noktaya gelmelerini sağlamaktır. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün koordinasyonluğunda engelli spor kulüplerimiz var, sivil toplum örgütlerimizin bu anlamda yürüttüğü önemli çalışmaları var. Her kuruma önemli sorumluluklar düşüyor, her kurum kendi alanına düşen çalışmaları yaparsa engellilerimizin sorunlarını da mümkün olduğu kadar en aza indirmiş oluruz. Bu anlamda faaliyet yürüten bütün kurum ve kuruluşlarımıza da teşekkür ediyorum. Her yıl bir önceki yıldan bu alanda daha iyi bir noktaya gelmiş olmamız temennisiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyen Sayın Valimiz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek,  engelli sporcularımıza hediyeler vererek, onlarla  günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.
 
 
 
Haber : Büşra Günaydın
             02.12.2019 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 22 Eylül 2020 Manşeti
  ARŞİV