banner405

04 Aralık 2021 Cumartesi

Büyükakın’dan Darıca ve Derince’ye 909 Milyon TL’lik yatırım
banner411

Değer: Okullar eğitim öğretime hazır değildir

CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer yaptığı açıklama ile ilçedeki okulların eğitim öğretime hazır olmadığını belirtti.

28 Eylül 2015 Pazartesi 13:08
 Değer: Okullar eğitim öğretime hazır değildir

CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer eğitim öğretim ile ilgili bir açıklama yaptı. Eğitim ve öğretim ile ilgili rapor hazırlayan Nihat Değer açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Okullar Eğitim ve Öğretime Hazır Değildir.Derince İlçemizde Tüm Okullar kendi velilerinin bağışları ile ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Devlet sağlıkta olduğu gibi burada da halkın sırtından kurumları idare etmektedir. 28 Eylül 2015 te Okullar açılacak çoğu okulumuzda bir tek hizmetli bulunmamaktadır.Okulların açılacağı tarihin belli olmasına rağmen hala okullarımızda tamirat, boya ve badana işleri devam etmektedir. Mevcut okulların fiziki altyapıları 4+4+4 için hala son derece yetersiz ve dönüşümler yapılamamıştır. İlçemizde birçok okul hala aynı bahçe ve binada İlkokulu ve Ortaokul olarak eğitim vermektedir.Öte yandan okullarımızda yeterince memur ve yardımcı personel bulunmamaktadır. Bu alandaki pek çok eksiklik bu öğretim yılında da okul-aile birlikleri yoluyla velilerin sırtına yüklenerek karşılanmaya çalışılacaktır. Özel okullara kaynak aktaran bakanlık, devlet okullarına üvey evlat muamelesi yaparak kaynak aktarmamakta ve okul müdürlerini, velilerden para toplama zorunda bırakmaktadır.

İlçemizde Bina Dönüşümü yapılamayan okullar;

- Çenesuyu İlkokulu-Ortaokulu-(Aynı Binada)

- 15.Kolordu İlkokulu- Ortaokulu(Aynı Binada)

- Nene Hatun İlkokulu -Ortaokulu,(Aynı Binada)

- Hikmet Uluğbay İlkokulu-Ortaokulu(Aynı Binada)

- Sükrü Aracı İlkokulu-Ortaokulu(Aynı Binada)

 -Yunus Emre İlkokulu-Ortaokulu(Aynı Binada)

-Turgut Reis İlkokulu-Ortaokulu(Aynı Bahçede),

–Fatih İlkokulu-Ortaokulu(Aynı Bahçede)

- Bekir Sıtkı Özer İlkokulu-Ortaokulu (Aynı Bahçede)

-Pakmaya Huriye Pak İlkokulu-Ortaokulu(Aynı Bahçede) 

 -,Pakmaya Abidin Pak İlkokulu-Ortaokulu(Aynı Bahçede)

  -Dumlupınar İlkokulu-Ortaokulu (Aynı Bahçede)

-Mevlana Ortaokulu-Zehra-Emine Öçgüder Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) Mevlana İmam Hatip Ortaokulu (Üç Okul Aynı Bahçede)

- İshakçılar İlkokulu-Ortaokulu(Aynı Bahçede)

 Çakabey Ortaokulu(Aynı Bahçede)

-Üç yıldır hala bir çözüm üretilmiş değildir.

Yavuz Selim, Esentepe,Harmantarla  ve Fatih Sultan Mahallelerine acilen yeni İlkokul ve Ortaokul yapılması gerekmektedir.

ÖĞRETMEN SORUNU DEVAM ETMEKTE

Öğretmen açıkları sorunu devam etmekte, İlçemizde birçok branş ve Sınıf öğretmeni açığı bulunmaktadır. Bu açık ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılmaktadır.Acil ihtiyaç olmasına rağmen 400 bin civarında ataması yapılmayan öğretmen işsizliğe mahkum edilmektedir. 37 bin öğretmen atanmış olması okullardaki   Açık yine ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla ilçemizde de bu öğretim yılında da yaklaşık 130 ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılmış bulunmaktadır. Öyle okullarımız var ki okulun yarısı ücretli öğretmenlerle tamamlanmıştır. Yetkililer merak ederse bu okulların bilgisini kendilerine verebiliriz.

MÜDÜRLERLE UĞRAŞACAĞINIZA OKULLARIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYIN

Geçen yıl İlçemiz okullarındaki 13 Okul Müdürü yeni atanan İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürleri tarafından yandaş sendikanın telkinleri doğrultusunda değerlendirmeye alınıp görev sürelerini uzatılmamıştı. Bu uygulama okullarda büyük kaosa neden olmuştur. İlçemizdeki yapılan tüm Müdür ve Müdür Yardımcısı atamaları gerek İdare mahkemeleri ve en son olarak Danıştay kararı ile iptal edilmiştir.Bu konuda İlçemiz ile ilgili verilen yargı kararlarının uygulanmasını ve yandaş sendikanın çalışmalarını takip ediyoruz. Buradan uyarıyoruz okullar başladı. Okul müdürü ve müdür yardımcıları ile uğraşmayın bunlarla uğraşacağınıza okullara hizmetli görevlendirin, donanım malzemesi gönderin okulların ihtiyaçlarını karşılayın, özel okullara aktardığınız paraları devlet okullarına gönderin

KURUMLARIN YÖNETİCİLERİ AKP BÜRO ÇALIŞANI GİBİ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 26-28 Temmuz tarihleri arasında başvuruları alınan ancak eğitim sendikalarının dava açtığı rotasyon uygulamasından vazgeçildiğini açıkladı.Üçüncü dünya ülkelerinde bile görülmeyen yönetici atama yönetmeliği ile tüm kurumların yöneticileri AKP iktidarının büro çalışanları haline getirilmiştir.Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitim öğretim ortamının huzurlu olması gerekirken öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin olamayacağı ortamlar yaratılarak aslında özelleştirmelere alt yapı mı hazırlanmaktadır?

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer sorunların takipçisi olacaklarını belirterek  şunları söyledi “ 13 yıllık AKP iktidarı bilimsel ve parasız eğitimi tasfiye etmekte, adım adım geriye götürmektedir. Yapılan yanlış uygulamalar ile kadrolaşmalar ile karamsarlığa sürüklenmekte ve Devlet Okullarından ümitlerini kesmektedirler.Cumhuriyet Halk Partisi Derince İlçe Başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Derince İlçesinde eğitimin çalışanlarının velilerimizin ve öğrencilerimizin sorunlarının takipçisi olacağımızı, haksızlığa uğrayan tüm eğitim çalışanlarının yanında olacağımızı belirtmek isterim.Bu duygu ve düşüncelerle tüm eğitim çalışanlarının ve öğrencilerimizin yeni eğitim-öğretim yılını kutluyor; yeni eğitim-öğretim yılının ülkemize ve ulusumuza aydınlık yarınlar, barış ve mutluluklar getirmesini diliyoruz.”

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 03 Aralık 2021 Manşeti
  ARŞİV