banner383

18 Nisan 2021 Pazar

Bakan Selçuk, Kampüs Okul’u İnceledi

CHP DERİNCE'DEN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başladı.

08 Mart 2021 Pazartesi 13:36
CHP DERİNCE'DEN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI
Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başladı. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000 işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. Kısaca;8 Mart 1857; 129 işçi kadın yaşamını verdi ve bize özgür yaşamı kazanmak için en büyük bedel olan yaşamımızı koyma zorunluluğunu öğretti. Bu aynı zamanda özgücümüze dayanarak yaşam gücü olabileceğimizin eylemle tamamlanmasıyla oldu. Kadın ve çocuk emeğinin sömürülmesine karşı kadın, belki de ilk örtülü tepkisini koydu.
1975 yılında Dünya Kadın Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü 16 Aralık 1977 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasına karar verdi. Kadınlara eşit haklar verilmesinin Dünya barışını güçlendireceğini kabul etti. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi. Dünya kadınları böyle bir güne sahip olmalarının bedelini çok ağır ödemek zorunda kaldılar ama başardılar.
Dünyanın her yerinde en fazla kadınlar ve çocuklar sömürülmektedir. Dünyadaki birçok kadın cinsiyet ve emek sömürüsünü aynı anda yaşamaktadır. Dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi diğer birçok dünya ülkesinde yaşanan savaşların acısını en çok kadınlar yaşıyor.
Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, Kollontai, ve Krupskayalarin tekipisi, yaşam savaşında büyük bedeller ödeyerek yüceleşti. Onların yükselttiği direniş bayraklarını kaparcasına yakalamak ve özgür yaşam hayallerimizi gerçekleştirebilmek. Bunun için örgütlenmek, bunun için direnmek. Sömürüye 'dur' demek bizim görevimizdir
 Dünyadaki işlerin %66´sı kadınlar tarafından yapılmasına rağmen, kadınların gelirinin dünyadaki toplam gelirin %10´u, mal varlığının %1´i olması! Kadınların emeklerinin karşılığını alamamasının bir göstergesidir.
                1924 yılında Atatürk´ün kurduğu mecliste 17 kadın milletvekili vardı. Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşundan itibaren, Avrupa´daki pek çok ülkeden önce, kadına seçme ve seçilme hakları verilmiş, ülke kalkınması için yapılan çalışmalarında kadınların iş hayatında emeğinin olması konusunda büyük adımlar atılmıştır. Atatürk´ün bizim için açtığı bu yolda, bugünlere gelince gördüğümüz sözde fetvacıların, kadınlar için sarf ettikleri sözleri ve görüşleri kabul etmek mümkün değildir. Kadının eve hapsedildiği, çalışma ortamından dışlandığı, çocuk doğurmak dışında bir işle meşgul olmadığı bir dünya dizayn etmek isteyen bu düşüncenin kabulü imkansızdır.
 
                Ülkemizde, kadınlarımızın şehirlerde %18´i, köylerde %76´sı eşinden şiddet görmektedir. Aile içi suçların %90´ı kadınlara karşı işlenmektedir. Kadın cinayetleri son 18 yılda %1400 arttı. Çocuk gelinler konusunda %15´lik nüfus oranıyla Avrupa´da 1. sıradayız. Bu utanç tablosuyla savaşmanın yanı sıra bu tabloyu destekleyen zihniyetle de sonuna kadar mücadele edeceğiz.
                Siyaset, idare ve toplumun diğer alanlarında kadınlara gereken fırsatlar verilmemektedir. Kadın haklarını insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Kadınların eğitim, sağlık, siyaset ve toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.
                8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok güzel bir gündür. Yılın sadece bir günü değil, her gün kadınların aile ve toplum üzerindeki değerini ön plana çıkararak, onların hak ettiği kazanımları vermeliyiz.
CHP Derince İlçe Örgütü adına AYFER ABAL konuşma yaptı
                                        
 
                                                      CHP DERİNCE İLÇE BAŞKANLIĞI
                                         
                                                                                           
 
  

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 19 Nisan 2021 Manşeti
  ARŞİV
  Derince Nöbetçi Eczaneleri