banner367

11 Aralık 2019 Çarşamba

İl Güvenlik Ve Asayiş Koordinasyon Toplantısı Sayın Valimizin Başkanlığında Gerçekleştirildi.
banner371

39 YIL ÖNCE 12 EYLÜL 1980 GÜNÜNDE YAŞANAN FAŞİST DARBENİN YIL DÖNÜMÜ.

39 YIL ÖNCE 12 EYLÜL 1980 GÜNÜNDE YAŞANAN FAŞİST DARBENİN YIL DÖNÜMÜ. Siyasi partiler, Dernekler, Sendikalar ve tüm Demokratik kitle örgütleri kapatıldı. Başkan ve yöneticileri gözaltına alındılar ve yargılandılar.

12 Eylül 2019 Perşembe 14:56
39 YIL ÖNCE 12 EYLÜL 1980 GÜNÜNDE YAŞANAN FAŞİST DARBENİN YIL DÖNÜMÜ.
39 YIL ÖNCE 12 EYLÜL 1980 GÜNÜNDE YAŞANAN FAŞİST DARBENİN YIL DÖNÜMÜ.
Siyasi partiler, Dernekler, Sendikalar ve tüm Demokratik kitle örgütleri kapatıldı. Başkan ve yöneticileri gözaltına alındılar ve yargılandılar.
 Türk siyasetinin yeniden tasarlandığı ve yaklaşık dokuz yıl süren askeri düzende, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.
Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 517 kişiye idam cezası verildi. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi. 937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı. Gazeteler 300 gün yayın yapamadı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı.
 
Aradan geçen otuz dokuz yıla rağmen, 12 Eylül Darbesi’yle gerçek anlamda hesaplaşılamadı.
12 Eylül karanlığı, kapatılan gazete ve dergiler, susturulan basın, yargılanan gazetecilerdi.
12 Eylül karanlığı, tutuklanan parti başkanları, yasaklanan siyasetçiler, cezaevine gönderilen milletvekilleriydi. AKP iktidarı da, muhalefet partisi milletvekillerini cezaevine göndermeye devam ediyor.
12 Eylül karanlığı, parlamentonun tasfiyesi, anayasanın askıya alınması ve sıkıyönetim düzeniydi. Tek kişilik rejim Olağanüstü Hal ilanıyla, parlamentonun yetkilerini gasp etti, Anayasayı askıya aldı tüm hak ve hürriyetleri ortadan kaldırdı.
12 Eylül karanlığı, yasama, yargı ve yürütme gücünün cunta generallerinin elinde toplanmasıydı. AKP iktidarı da tüm gücünü tek kişide toplandı.
12 Eylül karanlığı, eğitim sistemini gerici ve ırkçı   anlayışla şekillendirilmesiydi. 17 yıllık AKP iktidarı boyunca eğitimin her aşaması, tümüyle  gerici ilkeler ışığında yapılandırıldı. Eğitim sistemi yaz-boz tahtasına dönüştürüldü.
12 Eylül karanlığı, 1402 sayılı yasayla üniversitelerdeki ve kamu kurumlarındaki demokrat ve ilerici kesimlerin tasfiyesiydi. AKP iktidarı KHK’lar aracılığıyla haksız ve hukuksuz yere binlerce öğretim üyesi ve kamu emekçisini ihraç etti.
 12 Eylül karanlığıyla ve anlayışı ile Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu karanlıklara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.
 
                                                                                                                                      NİHAT DEĞER
                                                                                                                                CHP DERİNCE İLÇE BAŞKANI 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 11 Aralık 2019 Manşeti
  ARŞİV
  Derince Nöbetçi Eczaneleri