20 Ekim 2017 Cuma

SANA ELVEDA DEMİYORUZ BİLAKİS GÖRÜŞMEK ÜZERE EY RAMAZAN

22 Haziran 2017, 14:03
SANA ELVEDA DEMİYORUZ BİLAKİS GÖRÜŞMEK ÜZERE EY RAMAZAN
RIDVAN ORHAN


Geldi yine gitti güzelim Ramazan ayı ne kadarda hızlı bitti müjdeler olsun  Ramazanı dolu dolu geçirip kendini affettirenlere.
Bütün bir seneye oruçlu geçirmek elimizde

Allah Rasulü (sav) “Her kim Ramazan orucunu tutar da sonra buna Şevval ayından altı gün oruç ilave ederse, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.” (Müslim, Sıyam, 204) buyuruyor. Hicri takvime göre Ramazandan sonra içinde bulunduğumuz bu aya şevval ayı denmektediri. Şimdi sırada bütün bir yılı oruçlu geçirmek için bize sunulan bu fırsatı değerlendirmek var...
Mübarek ay bitti; ama güzellikleri devam edebilir


Zamanı dilimlere ayırırsak, Ramazan’ın, bu dilimlerin en değerlisi olduğunu görürüz. Zamanın bir parçası olduğu için akıp giden zamanla beraber o da hayatımızdan çıkacaktı ve çıktı; ama biz onu, bize kazandırdığı güzellikleri yaşayarak ve daha da zenginleştirerek Ramazan’ın ruhunu tekrar yaşayarak o coşkuyu devam ettirebiliriz. Ramazan’da şeytanlar zincire vurulmuş, biz de onların yakınına sokulmayarak kendimizi koruyabilmiştik. Artık şeytanlar serbest. Bizi asla hiçbir şeye zorlayamayacak olan şeytanla mücadelede artık biraz daha güçlenmemiz gerekecek. Bundan sonra şeytanın kendine ait zincirlerden kurtulduğu bu zamanda, sıra bizim ona zincir vurmamıza geldi. Şeytana zincir vurmanın yolu da Ramazan’da onu zincire vuran şartları iyi değerlendirip onun içimizdeki yardımcısı olan nefse karşı dikkatli olup onun süfli isteklerine boyun eğmemekten geçiyor.
     Allah Rasulü (sas) “Her kim Ramazan orucunu tutar da sonra buna Şevval ayından altı gün oruç ilave ederse, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.” (Müslim, Sıyam, 204) buyuruyor. Ramazan orucunu hakkıyla tutan bir insan için bütün seneyi oruçlu geçirmek söz konusudur. Ramazan orucunu sadece midesine tutturanlar orucun ruhunu bütün seneye yayamayacaklardır. Senenin tamamı da Ramazan hassasiyetiyle yaşanırsa orucun ayrı bir değeri vardır. Efendimiz’in yukarıdaki hadisini şöyle anlayabiliriz. Ayet-i kerimede “Kim Allah’a güzel bir iş ve iyilik yaparak Allah huzuruna gelir, ona on misli verilir; kim de bir kötülükle gelirse, sadece kötülüğüne denk bir ceza görür ve hiç kimseye haksızlık edilmez.” (En’am, 6/160) buyrularak genel bir hüküm verilir. Buna göre Ramazan’da otuz gün oruç tutulup buna Şevval ayında altı gün daha eklenirse otuz altı gün oruç olur. Her iyilik on kat karşılık görünce bu üç yüz altmış eder. Bazı günlerde oruç tutmak zaten haramdır. Bu matematik olarak böyledir. Ama bunun yanında Efendimiz bütün seneyi oruçlu geçirme hedefini göstermektedir.
     Allah Rasulü’nün bazı ifadeleri bir vak’ayı dile getirirken aynı zamanda bir hedef göstermektedir. Burada bütün seneyi oruçlu geçirmenin yolu gösterilirken aynı zamanda önümüze bütün sene oruçlu gibi yaşama hedefi konulmaktadır. Ramazan’da iftar çadırları, evlerimiz ve benzeri uygun yerlerde ihtiyaç sahiplerini düşündük, en azından onların dertleriyle dertlendik. Şimdi Ramazan bitti; ama fakirler ve ihtiyaç sahipleri hâlâ var. Onlar varsa “Biz de varız.” diyerek bu mübarek ayda kazandığımız güzel hasletleri devam ettirebiliriz. İftar çadırları Ramazan’a ait özel bir uygulama olsa bile değişik vesileleri değerlendirerek fakirleri düşünmek Müslümanca yaşamanın gereğidir.
 
 
Selam ve dua ile...
 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 19 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner253