06 Şubat 2023 Pazartesi

Derince’de Deprem Bölgesi İçin Seferberlik

FİZİK TEDAVİ UZMAN DR.AYÇA DEMİR’E TEDAVİLER HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ SORDUK!

 MERAKETTİKLERİNİZ…  ALİKAHYA KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİNDE FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?  Ücretsiz hizmet..!

15 Şubat 2018 Perşembe 17:06
FİZİK TEDAVİ UZMAN DR.AYÇA DEMİR’E TEDAVİLER HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ SORDUK!
FİZİK TEDAVİ UZMAN DR.AYÇA DEMİR’E
TEDAVİLER HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ SORDUK!
 
ü MERAKETTİKLERİNİZ…
ü ALİKAHYA KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİNDE FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
ü Ücretsiz hizmet..!
 
Uzm. Dr. Ayça DEMİR öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?
1978 Erzurum doğumluyum.1 çocuk annesiyim. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra 2014 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Uzmanlığımı tamamlayarak Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı olarak hizmete başlamış bulunmaktayım.
Hatay/Reyhanlı Devlet Hastanesi, İzmir/Alsancak Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra halen SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Alikahya Kadın doğum ve çocuk hastaları yerleşkesinde Fizik Tedavi uzmanı olarak çalışmaktayım.
Fizik Tedavi Nedir?
Kas iskelet sistemi ile ilgili ağrı, fonksiyon kaybı, sakatlık ve yetersizliğin tedavisinde elektrik akımı, sıcak-soğuk, çeşitli frekansta ses dalgaları, manyetik alan tedavisi gibi tekniklerin kullanılmasıdır. Fizik tedavi ağrılı durumun, özürlülük ve engelliliğin etkilerini en aza indirerek kişinin işine ve sosyal yaşama dönüşünü kolaylaştırır.
Muayene olmak için nasıl Randevu alabiliriz?
Randevu almadan 0553 753 20 91 ve 0262 319 50 79 numaralı telefonlardan bilgi alabilir. 09:00-16:00 saatleri arasında direk polikliniğimize başvurabilirsiniz.
Fizik Tedavi önerdiğiniz hastalar randevu için ne kadar süre beklemeli?
Muayene olduğu gün sonrasında çok uzun süreler beklemeden birkaç gün içinde randevu verilebilmektedir.
Bel ve boyun ağrısı gibi ağrılarda hastaların ilk başvurmaları gereken birim nedir?
Öncelikle hastanın ağrı şikayeti varsa ve bir travmadan dolayı oluşmadıysa teşhis için ilk olarak bir fizik tedavi uzmanına danışılmalıdır.
Fizik Tedaviden Daha Fazla Yarar Görmek İçin Hastalar Neler Yapabilir?
Fizik Tedavi sırasında size doktorunuz ve/ veya fizyoterapistiniz tarafından günlük yaşamınızda omurganızı ve eklemlerinizi nasıl kullanmanız gerektiği anlatılacaktır. Bu kurallara tedaviden sonra da uymanız tedaviden gördüğünüz yararı arttıracak ve uzun süreli olmasını sağlayacaktır. 
Fizik Tedavi sırasında fizyoterapistiniz tarafından size önerilen egzersizleri doğru ve düzenli olarak yapmanız tedavide
başarı için temeldir. 
Fizik Tedavi sırasında doktorunuz tarafından ilaç tedavisi önerilirse ilaçları önerilen doz ve sürede kullanın. İlaç kullanımı hem ağrının kronikleşmesini önleyecek, hem de tedaviye yardımcı olacaktır.
Fizik Tedavi Çocuklara, Yaşlılara ve Hamilelere uygulanabilir mi?
Fizik Tedavi dozu, süresi ve uygulanacak cihazlar doğru belirlenirse her yaş grubuna uygulanabilir.
Hangi hastalıklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Gereklidir?
·         Tüm eklem ve kas ağrıları (omuz, kol, dirsek, el-elbileği, kalça, diz, bacak, ayak-ayak bileği) 
·         Boyun, sırt, bel ağrıları (fıtıklar, disk kaymaları, duruş bozuklukları, yumuşak doku yaralanmaları)
·         Kalça-Diz-Omuz protezi operasyonu, artroskopik girişim, el cerrahisi operasyonu sonrası veya kırık-çıkık sonrası ağrısı ve hareket kısıtlılığı olan hastalar 
·         Kemik erimesi saptanan hastalar 
·          İnme (felç), yüz felci, çocuk felci sekeli, spastik özürlü, Parkinson Hastalığı, omurilik yaralanması, MS (Multipl Skleroz), travmatik beyin yaralanması, sinir sıkışması ve sinir yaralanmaları sonrasında hareket kısıtlılığı,
·         kaslarda güçsüzlük ve spastisite olan hastaların ağrının giderilmesi, hareketliliğin sağlanması, kas kuvvetinin arttırılıp, yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ ne başvurması gereklidir.
Fizik Tedavi Sırasında Ağrı Hissedilir mi?
Fizik Tedavi cihazlarla uygulanır. Uygun cihazlar fizyoterapistler tarafından bilinçli ve doğru kullanıldığı zaman ağrı duymazsınız. Ayrıca Fizik Tedavi – Rehabilitasyon Uzman Doktoru gözetiminde ve fizyoterapistler tarafından yaptırılan egzersizlerin de vücudunuza zararı olmaz.
Fizik Tedavinin Seans Süresi ne kadardır?
Fizik Tedavi’nin’ortalama seans süresi 45 dakikadır. Ancak rehabilitasyon uygulamaları yapılan ortopedik ve nörolojik hastalıklarda daha da uzun sürebilir. Rehabilitasyon uygulamalarında hastaya göre değişmekle birlikte seans sayısı da artabilmektedir.
Fizik tedavi seanslarında hangi cihazlar ve uygulamalar yapılır?
Çok değişik aletler ve sistemler olmasına rağmen aşağıdakiler sık kullanılan yöntemlerden bazılarıdır. 
Hotpack ( sıcak paketler ) 
Parafin 
Cold pack ( buz paketi ) 
Ultrason 
İnfrared ışınlar 
Lazer 
Traksiyon 
TENS 
Compex
İnterferans
Galvani akım 
Vakum 
Kısa dalga
Terapötik (tedavi edici) egzersizler
 
 
Beraberimde getirmem gereken bir şey var mı?
Daha önceden yaptırdığınız mevcut laboratuar, röntgen MR ve varsa önceki tedavi durumunuzu gösteren hastane veya doktorunuzdan almış olduğunuz belgeler ile halen kullanmakta olduğunuz ilaçlarınızın isimleri, eğer protez kullanıyorsanız onu da beraberinizde getirmeniz faydalı olabilir.
Tedaviye gelirken nasıl giyinmeliyim?
Giysiniz konusunda terapistinizle önceden görüşebilirsiniz.
Yatan hastaların tedavisi, servis odasında mı yoksa fizik tedavi rehabilitasyon odalarında mı yapılmaktadır?
Yatan hastalarımızın tedavileri, hastalığın tanısı, hastanın genel durumuna göre değişmektedir. Egzersizleri için fizyoterapistimizle birlikte jimnazyum odalarında tedavisi uygulanmaktadır.
Devlet hastanesinde Fizik Tedavi hizmetinden hasta memnuniyet geri dönüşleri nasıldır?
Ne mutlu bize hasta memnuniyetimiz üst düzeyde, hastanemizin gerek ayaktan gerekse yatarak tedavi servislerimizin temizliği, konforu, ferahlığı ve diğer imkanları sağlıkta büyük bir değişimin eseridir. Bu sebeple Türkiye’nin bir diğer ucundan dahi hastalarımız bize ulaşmaktadır.
Fizyoterapist, Fizik tedavi teknikeri, İş ve uğraşı teknikeri, hemşireler ve yardımcı personellerimizin ilgi alakası, birebir çalışmaları ve güler yüzlü oluşları aile ortamı yaratmaktadır. Hastalarımız taburcu olacakları gün hüzünlü sahneler yaşanmaktadır. Tabi ki öncelikle tekerlekli sandalyede gelip yürüyerek çıkan hastalarımızı görmek paha biçilemez bir mutluluk.
Sağlık güvencemiz yoksa veya tedavi hakkımız bittiyse nasıl tedavi olabiliriz?
Sigortalılık durumunuz yoksa veya tedavi hakkınız bulunmuyorsa ücretli olarak ta hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
Dr. Hanım son olarak söylemek ne söylemek istersiniz?
Hayatınızda hareket önemlidir. Bedeninize Doğru hareket ve özen göstermelisiniz ve mutlaka hekiminize danışarak tedaviye başlamalısınız. SAĞLIKLI YAŞAM DİLERİM
    

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 06 Şubat 2023 Manşeti
  ARŞİV