banner383

banner387

banner392

banner393

banner395

banner396

banner372
28 Ekim 2020 Çarşamba

DERİNCE'DE SAHTE İÇKİ OPERASYONU
banner394

EK ÖDEME DÜZENLEMESİNDE HAYAL KIRIKLIĞI

Sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu Ek Ödeme genelgesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı.

25 Eylül 2020 Cuma 14:09
EK ÖDEME DÜZENLEMESİNDE HAYAL KIRIKLIĞI
Sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu Ek Ödeme genelgesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı.
 
           Sağlık Bakanlığı tarafından Ek Ödeme yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar 24.09.2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe sokulmuş ve  illere gönderilmiştir.
           Üç ay geçerli olacak ek ödeme oranları, ödemeden yararlanacak birimler ve unvanları söz konusu yazılarda belirlenmiştir.
            Sağlık Bakanlığı yaptığı düzenleme ile alışılagelmiş geleneğini bozmadan inadında ısrar etmiş, sağlık çalışanları arasında ayırım yapmayı sürdürmüş, ekip anlayışını göz ardı etmiştir.
           Sağlık Bakanlığının tek genelge yerine Kamu Hastaneleri Genel müdürlüğü, Yönetim Hizmetleri genel müdürlüğü ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün Ek ödemeler ile ilgili ayrı ayrı genelge yayınlaması çalışanlara değer vermediğini yok saydığını göstermektedir. Günü değil saati bile kurtarmaya yaramayacak bu düzenleme çalışanların beklentilerine cevap vermekten fersah fersah uzaklıktadır.
          Tüm sağlık kuruluşlarının ve tüm sağlık çalışanlarının Pandemi ile mücadele sürecine odaklandığı bilinmektedir. Bu süreçte yürütülen tüm hizmetler Covid 19 virüsüne yakalanmış hastaların sağlığına kavuşmasına  ve  halkımızın söz konusu hastalığa yakalanmamasına yöneliktir.
           Daha açık bir ifade ile, pandemi ile mücadele süreçlerinde fiilen görev almayan sağlık personelinin yürüttüğü hizmetler pandemi kapsamı dışında değildir. Bu sürece lojistik destek sunan, fiilen pandemi sürecinde görev yapan personelin özlük haklarını yürüten, halkımızın bilinçlenmesini sağlamak üzere faaliyetlerde bulunan birimlerin ve birim personelinin, Covid 19 virüsü taşıyan hastaların tedavi olduğu hastanelerin destek hizmetlerinde görev yapan personelin kapsam dışında tutularak ek ödemeden yararlandırılmaması akıl tutulmasından başka bir şey değildir.
          Anayasamızın hakkaniyet ilkesini dahi hiçe sayan bu tür düzenlemeler sağlık çalışanlarının yanı sıra sağlık hizmetlerinden yararlanan halkımızın da tepkisine neden olmaktadır. Bu tür ayırımcı düzenlemeler sağlık çalışanlarının gönlünde telafisi güç manevi yaralar açmaktadır. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan personel ile aynı ücreti alan sağlık çalışanları nasıl isyan etmesin, nasıl kahretmesin.
         Türk Sağlık Sen olarak bizim talebimiz, tüm sağlık personelinin ek ödeme düzenlemesinden yararlandırılmasıdır. Ancak, doğrudan hastalara temas eden, doğrudan hastaların bulunduğu ortamda görev yapan ile bu birimlere ve bu birimlerde görev yapan personele lojistik destek sağlayan personel arasında farklılık olacak şekilde bir düzenlemenin yapılmasından yanayız.   
          Öte yandan, dönem, dönem bu şekilde yapılan düzenlemelerle adeta pansuman tedbirlerle sağlık personelinin beklentileri karşılanamaz. Emekliliğe yansımayan ek ödemelerle sağlık personelinin alın terinin karşılığı ödenemez. Oldukça zor çalışma şartlarına karşılık reva görülen ücretle sağlık personelinin rızası alınamaz. Mevcut ek gösterge ile emekli edildikten sonra gözden çıkarılan sağlık personelinden hayır dua beklenemez.
          Buradan Sağlık Bakanına açıkça çağrı yapıyoruz, sağlık çalışanlarının emeklerini göz ardı etmeyin, adaletsiz, hakkaniyetsiz, eşitliksiz düzenlemeler yapmayın, mazeretlerin arkasına sığınarak sağlık çalışanlarını üzmeyin, ekip anlayışına aykırı eylem ve söylemler geliştirmeyin.
 
“HAKLI DAVA GÜÇLÜ SENDİKA”
TÜRK SAĞLIK SEN
 
 
 
                                                                                                    Ömer Çeker
                                                                                     Türk Sağlık Sen Şube Başkanı
                                                                         Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi
  

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 29 Ekim 2020 Manşeti
  ARŞİV
  Derince Nöbetçi Eczaneleri