banner352

banner347
19 Şubat 2019 Salı

Saadet Partisi, Büyükşehir Adayını açıkladı!
banner349

DERİNCE EĞİTİM VE ARAŞTIRMADAN TÜRKİYE'DE BİR İLK

Sağlık Kurulu ve Laboratuvar Sonuçlarında Kare Kod Uygulamasına Geçildi

09 Şubat 2018 Cuma 15:21
DERİNCE EĞİTİM VE ARAŞTIRMADAN TÜRKİYE'DE BİR İLK
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde örnek uygulama olarak hayata geçirildi. Yapılan uygulamayla Sağlık Kurulu raporları, biyokimya laboratuvar sonuçları, patoloji laboratuvarı sonuçları bilindiği kadarıyla Türkiye'de ilk defa kare kod yöntemiyle öğrenilip doğrulanabilecek.Özellikle devletimizin engelli vatandaşlarımıza sağladığı bazı vergi muafiyeti ve yardımlar için oldukça sık suistimal edilerek, çıkan sağlık kurulu raporları üzerinde gerek kimlik bilgileri gerekse sağlık kurulu raporu içerisinde yer alan engellilik oranları üzerinde oynama ve tahkikat yaparak haksız kazanımlar elde edilmeye çalışılmaktadır. Bilindiği üzere ülkemizde son zamanlar bu konuda birçok adli işlem yürütülmüş ve tutuklamalar gerçekleştirilmiştir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan kare kod uygulamasında hastaya verilen sağlık kurulu raporuna ( her rapor için ayrı) kare kod verilebilir hale getirilmiştir. İlgili kare kodun akıllı cep telefonuna yüklenen basit bir uygulama ile okutulması sonucunda alınan raporun kime ait olduğu, tarihi, geçerlilik süresi, rapor türü, varsa engellilik oranı ibraz edilen makam tarafından ( gerek ÖTV indirimi için başvurulan işletme gerek ise resmi kurum ) tarafından kontrol edilebilmektedir.
 
Bilindiği üzere sağlık kuruluna başvuranların en çok hastaneyi arayarak rapor sonucunun çıkıp çıkmadığını öğrenme çabası gereksiz iş gücü ve zaman kaybına da neden olmaktadır. Başvuru sahibine verilen sonuç sorgulama barkodu ile istediği zaman istediği yerden ister internet üzerinden ister ise sonuç barkodunda yer alan karekod üzerinden heyet raporunun çıkıp çıkmadığına,çıktığı ise tarihi, geçerlilik süresi, rapor türü, varsa engellilik oranına ulaşabilmektedir.
 
Sonuç sorgulama uygulamaları hastanede yer alan biyokimya ve patoloji laboratuvarlarına da uygulanmış bu birimlerde verilen hizmetin kişi bazlı olarak tamamlanıp tamamlanmadığından hastalar tarafından ulaşılabilir hale getirilmiştir.
 
Sonuç barkodunun akıllı cep telefonlarına yüklenen karekod okuma programıyla okutulmasının ardından ilgili tahlile ilişkin aşama cep telefonundan görüntülenebilmektedir. Anlaşılabilirliğini artırmak amacıyla numune kabulü kırmızı, tetkiklerin çalışılmaya başlandığı sarı, tetkikin sonuçlandırılması ise yeşil ekranda belirtilmiştir.
    

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 20 Şubat 2019 Manşeti
  ARŞİV