banner372
24 Ocak 2021 Pazar

Başkan Aygün, Bld. Derincespor Yönetimi ile Buluştu

Kaman: MHP ülkenin geleceğinin garantisidir

MHP Kocaeli Milletvekili adayı Serdar Kaman, halkın MHP’ye neden oy vermesi gerektiğini şu sözlerle açıkladı; “MHP Türkiye’nin geleceğidir. MHP ülkenin geleceğinin garantisidir.”

07 Ekim 2015 Çarşamba 11:04
 Kaman: MHP ülkenin geleceğinin garantisidir

 

Milliyetçi Hareket Partisi 5. sıra milletvekili adayı Dr. Serdar Kaman 10 yıldan beri siyasetin içinde olan, geçmişte Demokrat Parti’de siyaset yaptıktan sonra, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün daveti üzerine bu dönem MHP’ye geçerek milletvekili adayı oldu. Doktorluk kariyerinde oldukça isim yapmış ve çevresinde çok sevilen Kaman, MHP’nin bu ülkenin geleceği olduğunu, ülkenin feraha kavuşması için MHP’nin gelmesi gerektiğini söyledi. Tüm sorularımıza açık yüreklilikle cevap veren Kaman, HDP’nin kürt milliyetçiliği yapmasından ötürü milletvekili çıkaramayacağını vurguladı.

Röportaj: Ümit RENDE

Serdar Bey daha önce Demokrat Partide siyaset yapmıştınız ve milletvekili adayı olmuştunuz. Şimdi ise MHP’de ilk kez aday oldunuz ve 5. sıra adayısınız. Bize geçmişte yaptığınız Demokrat Parti’deki siyasi döneminizi anlatır mısınız? Bir de neden MHP’yi seçtiniz?

2007 yılından beri siyasetin değişik kademelerinde görev aldım. Yaklaşık 15 yıldır MHP’nin söylemlerinde olan dik duruş başta genel başkan olmak üzere tüm il ve ilçe teşkilatlarında MHP’nin kendisini iktidar hırsıyla tavizlerinden vermeyen bir konumda olması benim gibi milliyetçi çizgide olanlar için bir umut kaynağı olmuştur. Ben MHP’nin Türkiye’nin geleceği olduğuna inanıyorum. Büyük Kocaeli’ye ve büyük siyasi gelişmelere yol açacağını düşünüyorum. Yaptıklarının dünya çapında büyük gelişmelere yer açacağı için MHP’de yer almak istedim. İl Başkanı’nda daveti gelince direkt kabul ettim.

İl Başkanı teklif etti sizde kabul edip MHP’de yer almak mı istediniz?

Zamanında bana İzmit Belediye Başkan adaylığı da teklif etmişti. O zaman ki tablo içerisinde tabi ona teşekkür ettim ve kabul ettim. Şimdi milletvekili aday adayı çıkmam için yine il başkanı teklifte bulundu ben de kabul ettim.

Peki aday olduktan sonra çalışmalarınız ne yönde gerçekleşiyor. Gün içinde ne yapıyorsunuz? Çünkü sizin mesleğinizin doktor olduğunu biliyoruz. Mesleki olarak da yoğun bir insansınız. Aday gösterildikten sonra hem işinize hem de siyasi çalışmalarınıza yetişebiliyor musunuz? Seçim sürecine kadar yapacaklarınızdan bahseder misiniz?

Şimdi bu seçim çalışmaları çerçevesinde bir plan program çıkarıldı. Buna bağlı olarak çalışıyoruz ama benim bu seçim için özellikle Kandıra Bölgesi’nde bir görevim var. Kandıra ağırlıklı çalışacağım.

Sadece Kandıra Bölgesi mi?

Hayır tabi ki de. Ama ağırlıklı olarak Kandıra. Körfez halkına gittim. Derince halkına gittim. Bize verilen plan çerçeve içerisinde bütün ilçelere gidiyoruz ama benim şahsi ilgim Kandıra’ya daha yoğun oluşuyor. Kandıra’daki MHP oylarını daha da yoğun bir şekilde artırmayı planlıyoruz.

Kamuoyunda MHP’nin bu dönem iki milletvekilini garanti çıkaracağı, üçü zorlayacağı yönünde ortak bir fikir hakim. Siz ise 5. sıra milletvekili adayısınız. Tabloya baktığımız zaman sizin çıkmanız imkansız gözüküyor. Sizce sizin için sıralamanın bir önemi var mı?

Bana 5.sıra verilmiş olması çalışmalarımı hiçbir şekilde etkilemez. Ben 1.sıradaymışım gibi çalışmalarıma devam edeceğim. Bize bu görevin verilmesi bir onurdur. Sıralama tabi ki önemlidir ama belirleyici değildir. O yüzden çalışmalarımıza tam bütün gücümüzle devam edeceğiz. Siyasette 24 saat hem kısa hem de uzun bir zaman dilimidir. Farklı bir rüzgar eserse farklı bir tablonun da ortaya çıkabilineceğini de düşünüyorum. 5.sıra şu anda her ne kadar seçilemeyecek bir konumda olsa bile bir anda esen bir rüzgar 5’i, 6’yı, 7’yi de götürür. Bu yüzden 5.sırada olmam çalışmalarımı hiçbir şekilde engellemez. Tam tersine hırs verir.

Kocaeli siyasetine baktığınız zaman diğer partilerin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Milletvekili sıralamasını ve tabloyu siz nasıl görüyorsunuz?

Kocaeli’de ikinci vekili kaybetmemiz dolayısıyla MHP’de çok ciddi bir hırs oluşturdu. Bütün rakip tam saha çalışıyoruz. Kendi adıma bunu söyleyebilirim. Şimdi Ak Parti için biraz yaptıklarından, sıralamasından dolayı kafa karıştırıyorlar. Yani 7. sıraya bir kürt aday koydular ve orada kürt seçmenlerin oylarına talipler. Tuğrul Türkeş’i aldılar yanlarına Türk Milliyetçileri’nin oylarını almaya çalışıyorlar. Bir taraftan da Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir sözü var; “Biz her türlü Milliyetçiliği ayaklar altına aldık” şeklinde ve şimdi hangi söylemlerine inanacağız? Bu çelişkiyi kendileri ortadan kaldırmaları gerekiyor. Kürt Milliyetçilerine mi? Türk Milliyetçi söylemlerine mi inanacağız? Yoksa milliyetçiliği ayaklar altına aldıklarına mı inanacağız. Gelelim CHP’ye, CHP’nin her türlü koalisyona açık olduğunu biliyoruz. Burada 1 Kasım seçimlerinden sonra CHP-MHP koalisyonundan bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ama CHP-HDP koalisyonu gerçekleşirse önce siyasal ve sosyal, arkasından ekonomiksel kriz olabileceğine dair düşünlerim var. Bu yüzden CHP’nin seçimden sonra ki tavrı önemli. Buna dikkat etmek gerekiyor. HDP zaten bizim hiçbir şekilde Genel Başkanımızın da belirttiği gibi bir koalisyon kurmayı düşünmediğimiz bir parti. Açıkçası biz HDP’den Türkiye’nin Partisi diyorlarsa da HDP’den Türk Bayrağına ve İstiklal Marşımıza saygı duymalarını bekliyoruz. Eğer Türkiye’nin bir partisi olduğunu iddia ediyorlarsa Türk Bayrağı dalgalandığında ve İstiklal Marşı okunduğunda ayağa kalkmalarını, bu milletin ortak bağı ve ortak simgesi olan bu bayrağa saygı duymasını bekliyoruz.

Peki Serdar Bey, HDP baraj altında kalır mı? Bir de Kocaeli’de milletvekili çıkarır mı sizce ?

HDP’nin bir miktar oy kaybedeceğini tahmin ediyorum. Bu seçimden etkilenebilirler. HDP’nin şundan vazgeçmesi gerek; Kürt Milliyetçiliği üzerinden oyun oynayıp Kürt Milliyetçileri üzerinden oylanmasından vazgeçmesi gerek. Türkiye Partisi olduklarını iddia etmesi gerekiyor. Bu yüzden Türklerin oylarına sahipseler bu ülkenin bayrağına ve İstiklal marşına saygı duymaları gerekir. Şu anki tablo üzerinde çıkaramaz diye tahmin ediyorum. Ama siyasi tablo içerisinde Ak Parti’den bir kayıp olursa bir ihtimal çıkarabilirler.

Peki 1 Kasım’dan sonra ülkenin feraha kavuşabilmesi için yani sıkıntılarından kurtulabilmesi için sonuç ne olmalı ki bu sorunlar ortadan kalksın? 1 Kasımdan sonraki tabloyu nasıl görüyorsunuz?

Bir ihtimalle yine koalisyon tablosu ortaya çıkacaktır. Bu koalisyon tablosundan da çoğunluğun kabul ettiği güçlü bir hükümet kurulmalıdır. Güçlü bir hükümet kurulursa Türkiye istikrarlı yapısını devam ettirir. Ekonomi şu anda kırılgan görünüyor. 13 yıldır devam eden ekonomik politikalardan kaynaklanıyor. Ciddi anlamda yapılmak istenen ekonomik söylemler gerçekleştirilemedi. Tamam bir şeyler yapıldı ama kırılganlık devam ediyor. Bu kırılganlığın bir an önce sağlamlaştırılması gerekiyor. Yani kırılganlığın giderilmesi gerekiyor.

Serdar Bey seçilin veya seçilmeyin, bir milletvekili sizce seçildiği kenti için, vatandaşı için ne yapmalı?

Kentin sorunlarını iyi bilmesi gerekiyor. Kentle iç içe olup vatandaştan kopmaması gerekiyor. Ben seçilirsem Allah nasip ederse, telefonumu bilbordlara yazdıracağım. Halk günü düzenleyeceğim. Herkes gelecek derdini anlatacak biz de o sorunlara cevap ve çözüm bulmaya çalışacağız. Bir vekilin belli bir mesaisi var ama normal görüşmelerimizin dışında da herkesin bize ulaşabileceği halk günü düzenleyeceğim ve oraya isteyen herkes gelip benimle görüşebilecek. Halk, istediği her neyse talep edebilecek. Bu sayede hiçbir şekilde kopukluk yaşamayacağız.

Serday Bey bir siyasetçi olarak Kocaeli’nin sorunları nelerdir sizce?

Kocaeli bir sanayi kentidir. Ancak şehir planlaması yapılıp da buraya göç almış bu göç alanlarında bu planlamaya göre yerleştirildiği bir alan değildir. Düz alanı dar olan bir yer, yani kıyı şeridinde bu sebeple de ciddi bir planlı şehirleşme planları var. Bunu bütünsel anlamda değerlendirmek lazım. Şehir planlamacılığı iyi bir iş uygulayıp bir organizasyon gerekiyor. Kocaeli göç alan bir yer. Göç aldıkça sıkıntıları ciddi anlamda artan bir şehir. Diğer taraftan sanayi atıkları gibi ciddi bir problem var o da Üniversite’de yapılmış bir araştırmada kanser vakalarının arttığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla hava kirliliğini, sularımızın kirliliğini artık kontrol altına almamız lazım. Sanayinin yoğun olduğu bölgelerde kanserin artış gösterdiği tespit edilmiştir. Kocaeli Bölgesinde de kanser vakalarının artmasının bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. Ulaşım sorunu var. Bu probleme çözüm bulmak gerekiyor. Ciddi yatırımlar gerekiyor. Belediye’nin borçlu yapısı var. Sanayi tesislerinin burada çalışıp İstanbul’a vergi ödemesi de Kocaeli için ciddi bir gelir kaybıdır. Bunun engellenmesi gerekiyor. En büyük üniversitelerden bir tanesi olan Kocaeli Üniversitesi’nde gençlerimizin barınma problemi var. Beslenme problemleri var. Kaliteli hizmet alabilme problemleri var. Bunları çözüp gençlerimize en iyi hizmeti sunmamız gerekiyor. İnternet olanaklarıyla onlara yardımcı olabilmemiz gerekiyor.

Serdar Bey Kocaeli halkına bir milletvekili adayı olarak söylemek istediğiniz mesaj nedir?  Bir de halk neden MHP’ye oy vermeli?

MHP ne iktidar hırsının kurbanı olmuştur ne de daha önceden söylediklerinden zerre kadar taviz vermiştir. 15 sene önce ne söylediyse 15 sene sonra da aynı şeyi söylüyor. Belirli bir hedefi vardır ve söylenen sözlerin vatandaşlarımızın önemseyip anlamalarını istemiştir. MHP de ne söz verildiyse onlar yapılacaktır. MHP Türkiye’nin geleceğidir. Verilen sözler oy kazanabilmek için değil Türkiye’nin gelişimi içindir. Milliyetçilik kavgasının arttığı bu dönemde ülkenin bağı konumundadır. Bir taraftan bölünme yaşanıyor ve en önemlisi terör ön plana çıkıyor. MHP ülkenin geleceğinin garantisidir. Halkımızı bu seçimde MHP’ye davet ediyorum.

Serdar Kaman kimdir?

Serdar Kaman 1965 Elazığ doğumlu. Mesleği doktor.  Gazi Üniversitesi mezunu. 27 yıldır hekim olan Türk vatandaşıdır. 10 yıldır siyasetin içerisindedir. 1998 yılından beri Kocaeli ile bağımlı kentin sorunlarını iyi bilen ve bu kentin sorunlarına çözüm getirileceğine inanan, kendisini görevine adamış Türk vatandaşıdır.  Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 22 Ocak 2021 Manşeti
  ARŞİV
  Derince Nöbetçi Eczaneleri