banner372
22 Ocak 2021 Cuma

CHP DERİNCEDEN ULAŞIM ZAMMINA TEPKİ

İş sağlığı ve güvenliği

Bu hafta konuğumuz Derince iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Yelda Cihan ve Aysun Altın oldu. Şirket sahibi Aysun Altın ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Yelda Cihan ile iş sağlığı ve güvenliği hakkında görüşmeler yaptık

23 Eylül 2015 Çarşamba 08:37
İş sağlığı ve güvenliği
 Bu hafta konuğumuz Derince iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Yelda Cihan ve Aysun Altın oldu. Şirket sahibi Aysun Altın ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Yelda Cihan ile iş sağlığı ve güvenliği hakkında görüşmeler yaptık. 2 yıldan fazla süredir bu mesleği yapan ve c sınıfı iş güvenliği uzmanı olan Yelda Cihan ve 2011 de şirketi kuran Aysun Altın iş sağlığı ve güvenliğinin önemi, işveren ve işçinin buna bakış açısı, ve iş sağlığı güvenliğinin neden son zamanlarda bu kadar öne çıkması hakkında görüşlerini bizlerle paylaştı.
 
 
 
İş sağlığı ve güvenliği
Yelda Cihan: Samsun 19 üniversitesi kimya bölümü mezunuyum geçen yıl 2014’ün ocak ayında C sınıfı iş güvenliği uzmanı oldum. Daha sonrada körfez Ortak Sağlık Güvenlik Birimini (OSGB) de çalışmaya başladım.
Aysun Altın: ben lise mezunuyum mesleki eğitimlerle başladım bu işe daha sonrada Ortak Sağlık Güvenlik Birimini kuruduk.2011 de şirketi kurduk 2012 de Ortak Sağlık Güvenlik Birimini kurduk.
Siz ne zamandır bu meslektesiniz?
Yelda Cihan: 2 yılı aşkı bir süredir bu meslekteyim
Aysun Altın: 2011 de şirketi kurduk 2012 de Ortak Sağlık Güvenlik Birimini kurduk.
İş sağlığı ve güvenliği nedir?
Yelda Cihan:firmalarda çalışanların haklarını, çalışma şekillerini, daha güvenli nasıl çalışacakları konusunda danışmanlık yapılan bir sektör diye düşünüyorum. Bu konuda danışmanlık yapıp işverene ve çalışana nasıl davranması gerektiği konusunda ön ayak olup bilgi vermek.
Aysun Altın: çalışanların haklarını korumak ama bizim sektörde işçiler kendilerini korumak istemiyorlar. Yani normal şartlarda biz onları korumak için varız, işçiyi korumak için varız fakat işçi nedense iş güvenliği uzmanını istemiyor.
İş sağlığı ve güvenliği uzmanını işçiler neden istemiyor?
Aysun Altın: Çünkü Türklerde bana bir şey olmaz mantığı vardır. Özellikle genç nesil değil de daha yaşlı kesim biz bu işi yıllardır yapıyoruz şimdiye kadar bir şey olmadı bundan sonrada olmaz mantığıyla hareket ediyorlar.
Yelda Cihan: Tecrübeli olup yıllardır bu işi yapan kişilerde daha çok bu duruma rastlanılıyor ve kullanması gereken koruyucuların onun çalışmasını engellediğini düşünüyor. Böyle bir izlenimleri var. Biz örneğin baret takması konusunda uyardığımız zaman kendimiz için söylediğimizi düşünüyorlar.  Aslında biz bunu kendimiz için değil onlar için söylüyoruz. Bizim kendimiz için yaptığımız bir şey yok. Tamamen işçinin güvenliği göz önünde bulundurularak söylüyoruz. Ama bunu işçiye benimsetmek biraz zor tabikide.
İş sağlığı ve güvenliği hakkında Derince’de ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Yelda Cihan: Derince olarak değil de firmalarda ki çalışmalardan bahsedersek. İş sağlığı ve güvenliği hizmeti alımıyla birlikte firma doktor uzman yani diğer sağlık personeli hizmeti almış oluyor.bunu zaten aylık çalışma planları düzenliyoruz bu çalışma planları üzerinden eğitimler olsun, risk analizleri olsun, bütün olarak firmaların ziyareti olsun bunların hepsi bu çalışmalar üzerinde. Aylık ziyaretlerde uzman kişiler eğitimleri riskleri her seferinde gittiğinde bunlarla ilgili raporlar hazırlayıp işverene bildiriyoruz ve çalışmaları bunun üzerinde yürütüyorlar. İşverene firmada bulunan bir tehlikeli durum olduğunda ne yapması gerektiği hakkında bilgi veriyor. iş verenin de bunu kabul edip önlem alması durumunda bu şekilde çalışmaları başlatıyoruz. Önlem almazsa da biz tutanağımızı tutuyoruz.
İş sağlığı ve güvenliğinin amacından ve öneminden bahseder misiniz?
Aysun Altın: İş güveliği işçiyi korumak aslında hem işçiyi koruyor hem iş vereni koruyor. İşçiyi koruyor iş kazalarını önlemek amacıyla, hayatlarını korumak adına. İş vereni koruyor yüklü tazminatları ödemek adına aslında her iki tarafı da koruyor bu kanun. Önemi ise gerçekten iş kazaları ülkemizde çok fazla e tabi doğal olarak ta bunların sağlık giderleri, tazminat giderleri o kadar fazla ki önemi bu iş kazalarını önlemek 
İş sağlığı ve güvenliğinin alanları nelerdir?
Yelda Cihan: Alanları derken iş güvenliğinin hizmet verdiği alanlar tüm çalışma alanlarını kapsıyor.
İş sağlığı ve güvenliğini olumsuz etkileyen faktörler neler?
Aysun Altın: İşveren bunu kendisi için artı bir gider olarak görüyor. Hatta şunu söyleyen oldu” devlet size bir iş kapısı açtı sayemizde para kazanıyorsunuz” gibi düşünceye kapıldılar ama aslına böyle değil. İş veren ve işçi bu iş sağlığı güvenliğini kabul etmesi lazım. Çünkü bazı işveren şunu diyor. Gelmeden önce haber verin önlem alalım. Ya niye önlem alıyorsun. Seni önlem almadan önce göreceğiz ki ne yapman gerektiğini söyleyeceğiz. Bir firmamız var ki gelmeden önce çalışana baret aktırayım. Hayır işçi o bareti kendisi takacak biz söyleyeceğiz ona. Bir şekilde onu sürekli takması gerektiğini kendini koruması gerektiğini söylememiz lazım. 
Son dönemde İş sağlığı ve güvenliğinin bu kadar çok öne çıkmasının nedeni nedir?
Aysun Altın: Aslında çok eskiden beri vardı sektör. Fakat geçen ocak ayında çıkan 6331 sayılı kanun gereği tamamen zorunlu hale getirip yani yanında bir çalışan sigortalı bile olsa tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giriyorsanız mutlaka bu hizmeti almak zorundasınız. O yüzden zorunluluk getirildiğinden dolayı bu kadar gündeme geldi.
İşçileri maddi manevi kayba uğratan iş kazası ve meslek hastalıklarını meydana getiren nedenler neler?
Aysun Altın: Sağlıksız koşullarda çalışmaları mesela bir döküm fabrikası var döküm fabrikasında adamların kurşun oranı o kadar fazla çıktı ki ve biz bunu işverene bildirdiğimiz zaman birkaç gün izine göndereyim geçer dedi. Bir kanser hastasını birkaç gün izine gönderdiğiniz zaman geçer mi?yok. adam öyle düşünüyor. Meslek hastalıklarında zaten birincisi kalitesiz maske kullanılıyor. Onların bir takım seviyeleri var her yapılan işe göre numaraları var. O numaralardan kullanmıyor adan biri 5 TL diğeri 15 TL ise 5 TL olanı alıyor ama işini görmüyor aslında meslek hastalıklarında en büyük etkisi bu. Yeterli eğitim alınamıyor, işçiyi yeterli eğitemiyorsunuz ya da işçi diyor ki ben yıllardır bu işi yapıyorum. Yok bir şey olmaz. Bu şekilde de hastalıklara ve kazalara sebep olunuyor.
Tehliken kontrol yöntemleri nelerdir?
Aysun Altın: Bizim risk analizi dediğimiz tehlike kontrolü. Risk analizi uzmanlarımız oraya giderler sadece risk analizi yapacağı dönemde. Gözlemlerler bizim şablonumuz var o şablon üzerinden en ufak detayına kadar incelenir, fotoğraflanır nerden ne tehlike doğabileceğini tabi buda uzmanın yeteneğine de bağlı 1 hafta 10 gün çalışma sahası incelenmeli en ufak bir tehlikenin nereden doğabileceğini araştırır. Mesela bir ofis ortamında baktığınız zaman başınıza ne gelebilir? Baktığım zaman hiçbir şey gelemez yani ofiste ne olacak dersin bir kabloya takılmak yani bir kablonun bile ortada durması tehlike faktörüdür. Islak bir zemin tehlike faktörüdür. Bir ofis e bile bir çok tehlike faktörü bulunabilir.
İşçilerin bilgilendirilmesi ve eğitimi ne zaman verilmelidir?
Aysun Altın: İşe başlamadan önce çalışacağı ortamı anlatmak iş güvenliği alması için gerekli bilgileri vermek iş başı eğitimi olarak verilmelidir. Ondan sonrada zaten tehlike sınıfına göre bir yıl içerisinde belli saatlere göre bir günde en fazla 4 saat eğitim verebilirsin. 12 saatlik eğitimi en fazla 1 yıl içerisinde tamamlayacaksın. Doğal olarak ta eğitimi 1 yıla yayıyoruz biz. Eğitimlerini tamamlıyoruz.
50 kişiden az kişi çalıştıran iş yerleri bu durumdan muaf mıdır?
Aysun Altın: Hayır değildir. Az tehlikelide 2016 Temmuz a kadar muaf oda 50 kişinin altında olanlar.
Yelda Cihan: Eğer az tehlikelide çalışıyorsa 10 kişinin üzerinde varsa az tehlikeli de olsa bu hizmeti almak zorunda olacak. Şu anda az tehlikelilerde 50 kişi sınırlaması var. 50 kişiyi geçiyorsa bu hizmeti almak zorunda.
İş yerinde İş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu kimdir?
Aysun Altın: asıl işverendir. Bir heyet oluşturuluyor.
Yelda Cihan: Herkes sorumludur. Bir kurul oluşturuluyor firmalarla ve bu kurul kişi sayısına göre belirleniyor. Bu kurulda iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi, işçi ya da işveren vekili ve çalışan bir temsilci bulunuyor. İş sağlığı ve güvenliği için alınması gereken kararlar neler yapılmalı? Nasıl bir yol izlenmeli? Gibi kararlar alınıyor. Bu çalışmalar uzmanın yönlendirmesiyle çalışmalar başlıyor. Yapılması gerekenler işverene sunuluyor. 
İş kazasında hayatını kaybeden kişi için kimler tazminat davası açabilir?
Yelda Cihan: Hayatına kaybeden kişi için kişinin yakınları tazminat davası açabilir. Gerçekten iş yerinin güvensizliği ile alakalı bir kazadan olmuşsa zaten haklı olarak tazminat davası açılabilir.
Aysun Altın: firmaların işçilerin sağlık ve güvenlikleri için daha fazla önlem almaya zorluyor. İşletmede hayati tehlikeye sebep olabilecek aslında yapması gereken ama yaptırmadığı şeyler var. Mesela inşaatlarda koruma yapması gerekiyor ama yapmıyor düştüğü zaman koruma file yapması gerekiyor ama yapmıyor. Biz ise yaptırmaya zorluyoruz yapmıyorsa eğer ciddi yaptırımlarımız var. Kapatılmaya kadar gidebiliyor. Ya da             
Yelda Cihan: İş sağlığı ve güvenliği kurumu firmada gerçekten hayati bir tehlike taşıyan durumu tespit etti. iş verene bildirdi önlem alınması gerektirdiğini bildirdi. Bunu işveren yapmadı ve yapmayacağı da söylüyor. Bu durumda uzman olarak o firmayı bakanlığa şikâyet etme hakkınız var.
 
 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 22 Ocak 2021 Manşeti
  ARŞİV
  Derince Nöbetçi Eczaneleri