banner372
24 Ocak 2021 Pazar

Başkan Aygün, Bld. Derincespor Yönetimi ile Buluştu

Hamit Akbulut ile Körfez ve Gündem üzerine söyleşi

Hamit Akbulut ile Körfez ve Gündem üzerine söyleşi

29 Eylül 2015 Salı 13:02
 Hamit Akbulut ile Körfez ve Gündem üzerine söyleşi

 

Röportaj: Ümit RENDE

Ekspres Gazetesi’nde haftanın bu sefer ki konuğu Körfez’in tanınan ve sevilen simalarından serbest muhasebeci Hamit Akbulut.

Körfez’de bugüne kadar önemli görevlerde bulunan ve Körfez’in geleceğine değer katan Akbulut halen aktif görevlerde bulunan bir isim.

Akbulut ile hem gündem hem de Körfez üzerine sohbet gerçekleştirdik.

Oldukça keyifli bir sohbet geçirdiğimiz Akbulut’u bir de siz kendi ağzından söylediklerini okuyun istedik…

 

-Hamit Bey 7 yıldan beri Körfez Posoflular Dernek Başkanlığını yapmaktasınız. Derneği 7 yılda nerelere getirdiniz. Yapmış olduğunuz önemli çalışmalar ve yapacaklarınızdan bahseder misiniz?

Derneğimiz 1994 yılında bir grup hemşehrimiz tarafından ilçemizde kurulmuş ve yine memleketimiz adına burada faaliyet gösteren tek ilçe derneğidir.  Biz görevi devir alıncaya kadar rutin hemşehri derneği formatı ile gelen derneğimiz de bizler görevi devir alarak yeni yönetimimizle farklı bir vizyon ortaya koyma kararı aldık. Yönetim kurulu üyelerimizle oturup değerlendirmeler yaptığımızda memleketimizin ve insanımızın bu bölgede örnek kişiliğini yansıtacak ve toplumumuzun ahlakını bölgemiz insanına yaşayarak gösterecek ve bunu bir mekanda uzun süre sürdürülebilecek şekilde örnek bir proje ile faaliyette bulunmaya karar verdik. Bunun da ancak yaşadığımız bölgede önce mekan oluşumu sonra insanımızın düşüncesel ve fikirsel dönüşümünü sağlayacak  bir felsefi bakış ile yürütmeye başladık. Bu durumda ilk iş olarak öncelikle hemşehrilerimizin en yoğun olduğu bölge olan Fatih Mahallesinde bir arsa satın aldık. Projelendirerek ve ruhsatlandırarak derhal inşaatına başladık. 1,5 yıl gibi kısa bir sürede binamızın inşaatını tamamlayarak işletmeye açtık. Toplam 5 kat kullanım alanına sahip olan binamızda ilk 3 katını ticari amaçla, diğer iki katını sosyal amaçla kullanmaya başladık. Bu sırada Körfez, ilçemizde bilgi evi olmadığını fark ettik ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçerek ilçemize bilgi evi açılması konusunda Sayın Genel Sekreterimiz Tahir Büyükakın ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilçemize hizmet etme gayetlerini derneğimiz mekanlarında sürdürmelerini rica ettik. Kendileri bu talebimizi makul karşılayarak ilçemize Fatih Sultan Mehmet Bilgi Evini açtılar. Bugün bilgi evimizde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine tamamen ücretsiz eğitim ve öğretim hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen tüm Körfezli hemşehrilerimiz hiç bir ayrım gözetilmeksizin faydalanabilmektedirler. Bu hizmetlerin yürütülmesinde destek veren Körfez Belediye Başkanımız Sayın İsmail Baran’a, Genel Sekreterimiz Sayın Büyükakın’a ve Sayın Başkanımız Karaosmanoğlu’na bu vesile ile teşekkürlerimi bildirmek istiyorum. Derneğimizin sosyal bölümünde ise arzu eden hemşehrilerimize ücretsiz sosyal amaçlı kullanmak üzere yer tahsisi yaparak birlik ve  beraberliğimizin örnek olarak yaşanmasına, bu mekanların vesile olmasını sağlamayı umuyoruz. Bundan sonra ki hedefimiz; oluşturduğumuz bu yapının sonsuza dek sürdürülebilir olmasını sağlamaktır.

-Hamit Bey mesleğiniz mali müşavir ve bu meslekte oldukça başarılı bir yerdesiniz. Mesleğiniz ile ilgili daha önce dernek başkalığı da yapmış bir insan olarak, genç nesile tavsiyeleriniz neler olacaktır?

Mali müşavirlik mesleği son zamanlarda yapılan yasal düzenlemeler ile eskisinden daha çok bir kamu görevi olma yolunda ilerliyor. Şöyle ki kendi meslek yasamızın meslektaşlarımıza yüklediği görevlere ek olarak Maliye Bakanlığı’nın mevzuat düzenlemeleri de mesleğimize ve meslektaşımıza ilave yükler getirmektedir. Bu uygulama camiamıza ekstra iş gücü ve maliyet yüklerken mesleğin meslektaşlarımın kontrolüne gelişmesine de imkan vermektedir. Bugün Kocaeli’de odamıza kayıtlı 1500 civarında meslektaşım kayıtlı bulunmakta ve kesintisiz hizmet üretmektedir. Mesleğimiz her geçen gün yükselen bir talep ile karşı karşıya olup toplumda yükselen bir değer olma yolunda ilerlemektedir. Mali müşavirlik mesleğini seçecek olan potansiyel meslektaşlarımıza, mesleğin hassasiyetini iyi analiz etmeleri, her aşamasının uzun uğraşlar gerektirdiğini bilerek tercih yapmalarını ve istikrara oynamalarını öneriyorum. Çünkü yolunuzu değiştirmediğiniz müddetçe hedefinizde ilerlerken hızınızın hiçbir önemi yoktur.

-Körfezde oldukça tanınan ve sevilen bir insansınız? Körfez’i yakinen bilen birisi olarak sizce ilçenin eksiklikleri nelerdir?

1989 yılından itibaren Körfez ilçede mesleğimizi icra etmeye başladığımdan itibaren Körfez’i iliklerimize kadar hisseden kimselerdenim. Tanışık ve barışık olmayı insanlarla dost olmayı hedef haline getirmiş biri olarak Körfez ilçede uzun yıllardır mesleğimi icra etmekteyim. Geçen bu sure zarfında çeşitli resmi sivil ve sosyal görevlerde bulundum. Ve bulunmaya da devam ediyorum. Körfez Belediyesi İlimtepe Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeliği, Kandıra Kaymakamlığı ve  Körfez Kaymakamlığı Mali Danışmanlığı, Körfez Ticaret Odası Meclis Üyeliği gibi görevler yaparak toplumun duygu düşünce ve beklentilerini anladığımı düşünüyorum. İlçemiz ülkemizde birçok ilden büyük bir ekonomik güç ve nüfusa sahip iken yakın zamana kadar düşüncesel yapı itibari ile bir il vizyonu göstermemekte idi. Yakın dönemlerde ilçemiz bu bakış açıcısını değiştirmeye ve belediyemizin de sloganı olan ‘Körfez kendini keşfediyor’ diyebileceğimiz bir şekilde vizyoner durmaya başladı. Artık daha büyümeye ve gelişmeye el verişli bir ilçede yaşıyoruz. Yakın dönemde yapılan hizmetler ve şu anda görev yapmakta olan belediye başkanımız Sayın İsmail Baran’ın gayretli çalışmaları ile ilçemizin daha da hızlı kalkınacağı ve gelişeceği kanaatini taşıyorum.

-Hamit Bey emniyet müdürlüğü hizmetlerini destekleme derneği yönetim kurulu üyesisiniz. Uzun süredir yönetim kurulunda olduğunu biliyoruz. Bu konuya da değinir misiniz?

Hayatta güven sevgiden önce gelir. Güven duymadığınız kendinizi emniyette hissetmediğiniz bir ortamda huzurlu olmanız mümkün değildir. Ülkemizin huzur ve güvene en çok ihtiyaç duyduğu bugünlerde emniyet güçlerimizin hizmetlerinin kolaylaştırılması adına bizler de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Çünkü bireyin mutluluğu huzur ve refahı toplumun da huzur ve refahı demektir. Hayatımızda güvenin kurucusu ve koruyucusu emniyet güçlerimizdir. Bu vesile ile canları pahasına toplumun güvenliğini sağlayan tüm emniyet ve güvenlik teşkilat mensuplarımıza milletçe minnettar olduğumuzu, onlara yönelen tüm tehditkar tavırları lanetlediğimizi, milletçe yanlarında ve arkalarında olduğumuzu bildiriyor, yaşamını yitirmiş tüm güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 22 Ocak 2021 Manşeti
  ARŞİV
  Derince Nöbetçi Eczaneleri