banner425
04 Aralık 2022 Pazar

EYDEM’den Muhteşem GALA

KALDIRIMLARI EL ELE DÜZENLİYORUZ

İzmit Belediyesi olarak İzmit’te yaşayan tüm vatandaşlarımız ve esnaflarımız bizim için değerlidir.

19 Kasım 2022 Cumartesi 08:33
KALDIRIMLARI EL ELE DÜZENLİYORUZ
İzmit Belediyesi olarak İzmit’te yaşayan tüm vatandaşlarımız ve esnaflarımız bizim için değerlidir.
İnsan merkezli Çağdaş Yönetim ve Sosyal Belediyecilik anlayışını ilke edinmiş, sorumluluk alanında bulunan tüm vatandaşlar ile esnaflara eşit mesafede olan ve tüm çalışmalarında şeffaflık ilkesinden ödün vermeden hizmetlerini yürüten İzmit Belediyesi vatandaşlardan ve esnaflardan gelen yoğun talepler üzerine kaldırım düzenlemesi çalışmalarına başlayacağına işaret etti.

Kaldırım Kültürü

Ülkelerin, şehirlerin kalkınmışlık ve çağdaşlık gelişimi konusunda sosyal hayatta hepimizi birebir etkileyen “Kaldırım kültürü” nün kalkınmışlık ve çağdaşlık açısından ne kadar önemli olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Yol medeniyetse, kaldırım da onun kültürüdür ve bu kaldırım kültürü bir şehrin kimliğidir.
Düzenleme Yapılması Zarureti
Kaldırımlar toplumun ortak kullanım alanlarıdır ve herkesin onun üzerinde kullanım hakkı vardır.
Şehir merkezindeki esnafların kontrolsüzce işletme önüne teşhir amaçlı mal, eşya, masa ve sandalye koyduklarından kent estetiğine aykırılık teşkil eden görsel kirliliğe yol açtığı, esnaflar arası haksız rekabete zemin hazırladığı ayrıca vatandaşların hakkı olan kaldırımları ve yaya yollarını kullanamadıklarına dair maalesef Zabıta Haber Merkezimize çok sayıda ihbar ve şikayet gelmektedir.

Esas itibariyle; Kent estetiğinin sorgulandığı bu süreçte gelişmiş şehir yapısına geçiş sürecinin çok hızlı bir şekilde yaşandığı günümüz dünyasında, bu değişime bağlı olarak merkez ilçe olan İzmit ilçesine çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar nedeniyle gündüz saatlerinde yaklaşık 1.000.000 kişiye ulaşan aktif nüfus karşısında şehir merkezinin yükü artmaktadır.
Bilindiği üzere İzmit ilçemizin yüz ölçümü düşüktür ve şehir merkezindeki metrekareye düşen insan yoğunluğu öngörülemez derecede arttığından karmaşa yaşanmadan hayatın olağan akışına uygun, düzen ve intizam içerisinde devamını sağlamak için Belediyeler tarafından bir takım tedbirler alınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu nedenle kaldırımlarda işgal düzenlemesi yapılarak sınırların belirlenmesi ve intizama kavuşturulması zarureti hasıl olmuştur.
Kullanım alanları belli olmayan, kaderine terkedilmiş kontrolsüz işgal ve denetimsiz bir şehir yapısının hem esnaflara hem de vatandaşlara olumsuz etkileri olacağı ve telafisi güç sonuçlar doğuracağı malumunuzdur.
Kaldırım düzenlemesi çalışmaları sonunda esnaflar arası haksız rekabetin önüne geçileceği ve cazibe merkezi haline geleceğinden esnafımızın memnun olacağı, kent estetiğine uygun yaşanabilir bir İzmit’e kavuşulacağından vatandaşlarımızın da memnun olacağını düşünüyoruz.

İKM Başkanımız, Kent Konseyi Başkanımız ve Esnaf Masamız ile hep birlikte sahadayız

Kaldırım düzenleme çalışmaları Belediyemiz görevlileri, STK’lar, İzmit Kent Merkezi Dayanışma Derneği (İKM) Başkanı Murat ÖZTÜRK, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin EROL, Belediyemiz Esnaf Masası Koordinatörleri ve değerli katılımcıları ile müşterek olarak yapılması planlanmıştır.
Bu düzenleme çalışmaları yaparken kırmadan, dökmeden, üzmeden, küstürmeden yapmayı arzuladığımızı, tüm kesimlerin ortak memnuniyetini ve kayıtlı sabit esnafların da hukukuna saygı duyularak ticari faaliyetlerinin yanlış uygulama sonucu sekteye uğramaması ve çözüme kavuşturulması için azami gayret gösterilecektir.


Esnafımızın Yanındayız

Tüm Dünya’da olduğu gibi Ülkemizde etkisini gösteren zorlu pandemi sürecinde esnaflarımızın ekonomik sıkıntılar çektiğinin farkındayız, bu süreçte maddi ve manevi olarak esnafımızın yanında olduk, pandemi sonrasında toparlanma sürecine giren esnafımızın ticari faaliyetlerini canlandırmak için özellikle Fethiye caddesinden başlamak üzere şehir merkezindeki caddelerin ve sokakların yenileme çalışmalarını yaptık ve kademeli olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Vatandaşlarımızın ve ticari faaliyet gösteren esnaflarımızın hak ettikleri modern çizgilerle donatılmış şehir yapısına kavuşturmak için tüm zorlukları göğüsleyerek altyapı ve üst yapı yenileme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyoruz.
Üst yapı ve alt yapı yenileme çalışmalarında gerek zemin kaplaması gerekse peyzaj düzenlemelerinde şehrimize yakışır eser kazandırmayı hedefledik ve çalışmalar esnasında en kaliteli malzemeyi kullanarak uzun ömürlü hizmeti vermesi için hiçbir masraftan kaçınmadığımızı siz değerli esnaf ve vatandaşlarımızın takdirine sunduğumuzu belirtmek isteriz.

Kamu Yararı ve Kurumsallık
Belediyemiz olarak yapmış olduğumuz tüm çalışmalarda Kamu Yararı gözetileceğinin bilinmesini isteriz.
Kamu yararı, temelde kişiye ilişkin değil, kişilerin bir arada yaşayarak oluşturdukları toplumun varlığını sürdürmesine ilişkin bir çıkardır. Toplumun düzeninin temelini oluşturan kişilerin çıkarlarının doğrudan ve dolaylı olarak korunması kamu düzenini oluşturur şeklinde tanımlanmıştır.
Kamu hizmetlerinin temel amacı, vatandaşlarımızın yaşam biçimini iyileştirmek ve onların refah düzeyini arttırmaktır. Belediyeler de bir kamu kurumudur. Devletin yerel hizmetlerinin görülmesi amacıyla, yerel düzeyde örgütlenmesidir. Dolayısıyla, belde halkının yaşam standardının yükseltilmesi, kentte nizam ve intizamın sağlanması, beldenin ve belde halkının mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarının temin edilmesi, esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanması ve korunabilmesi için Belediye tarafından bazı yasakların konulması ve düzenleme yapılması kaçınılmazdır.
Kaldırım düzenleme çalışmalarımızın sürdürülebilir olması ve karışıklığa meydan verilmemesi adına plan doğrultusunda başlanacak olup, pilot bölge olarak Alemdar Caddesi, Abdurrahman Yüksel Caddesi, Rauf Orbay Sokak, Köseoğlu Sokak, Cebesoy Sokak, Dar Sokak ve Alikahya İshakpaşa Caddesi belirlenmiştir.
Herkese eşit yaklaşım şiarımızdan yola çıkarak Belediyemiz eliyle yapılacak olan çalışmalarda öncelikle kamu yararı esas alınacak olup, bununla birlikte her sokağın kaldırım genişlikleri, fiziki yapısı ve insan yoğunluğu açısından farklı statülerde olduğundan farklı kriterler esas alınacak ve işletmelerin faaliyet konularına göre kullanabilecekleri azami alanlar çizgisel sınırlar ile belirlenecektir.
Kaldırım işgal düzenleme çalışmalarında kurallara uymayan esnaflara yasal mevzuatın gereği olarak Zabıta Ekiplerimiz tarafından ceza-i işlem uygulama yetkisi bulunmasına rağmen kurumumuz olarak bu seçeneği düşünmüyoruz. Ancak çalışmalarda kamu yararını zedeleyen, ekiplerimize zorluk çıkartarak uzlaşma yoluna gitmeyen ve işgal yapmaya devam eden işletmelere son seçenek olarak cezai işlem uygulamak zorunda kalacağımızı üzülerek belirtmek isteriz.
Belediyemiz tarafından ceza-i işlem ile değil sorunları yerinde tespit ederek ortak doğruda buluşmak ve esnafımız ile el ele çözüm üretmek en temel arzumuzdur.
Düzenleme sonrasında yaya trafiğinde belirgin rahatlama olacağı, modern şehir yaşantısına atılacak adıma önemli katkı sağlayacağı ayrıca esnaf ile vatandaş nezdinde olumlu geri dönüşlerin olacağını hep birlikte göreceğimize inanıyoruz.
Kentimize değer katacak ve İzmit’imizi daha da güzelleştirebilmek için elzem olan bu saha çalışmalarına esnaflarımızın güçlü destek vereceğini ve gerekli kolaylığın sağlayacağını ümit ediyoruz.

Ümit FINDIK
İzmit Zabıta Müdürü

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 02 Aralık 2022 Manşeti
  ARŞİV