banner351

banner352

banner347
23 Ocak 2019 Çarşamba

DEMOKRATİK VE CENTİLMENCE BİR YARIŞ OLSUN

Gökmen, “Şikayet etmeyin, kendinizi geliştirin”

Kocaeli Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen, genç meslektaşlarına “Kendinizi geliştirin” sözleri ile seslendi ve yeni eğitimleri duyurdu.

13 Ocak 2018 Cumartesi 13:11
Gökmen, “Şikayet etmeyin, kendinizi geliştirin”
Kocaeli Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Ocak Ayı Meclis Toplantısı, önceki gün oda binasında gerçekleştirildi. Mali Müşavir Okşin Beçet Başkanlığı’ndaki meclis toplantısına KSMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Gökmen, Başkan Yardımcısı Tülin Keçeci Güngör, Oda Sekreteri Cengiz Tosun, Oda Saymanı Sait Aydın, yönetim kurulu üyelerinden Hamit Akbulut, Taner Öner, Veysel Çelik ve oda üyeleri katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Gökmen, genç meslektaşlarına “Kedinizi geliştirin ve şikayet etmek yerine kendi hizmet alanınızı genişletin, kapasitenizi arttırın” sözleri ile seslendi. 2017 yılı kesin bütçe hespalarının paylaşıldığı toplantıda 16 Ocak Salı günü Dijital Muhasebe ve Vergide Gündem Semineri’nin yapılacağı belirtildi.
 
BEÇET “YENİ YILDAN UMUTLUYUM”
Saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan KSMMMO Meclis Başkanı Okşin Beçet, “Yeni yıl yeni umutlar demek. 2018’den mesleğimiz adına umutluyum. Mesleğimizi herkesin yapamayacağı bir kez daha anlaşıldı geçtiğimiz yılda. Yeni yayınlanan yönetmelik gereği hizmet verdiğimiz işverenin çalışanı içi yapılan sgk güvencesinden biz de sorumluyuz artık bu da benim için umut verici bir gelişme” ifadelerini kullandı.
 
GÖKMEN “İŞLETME DEFTERİ ENDİŞELERİ YERSİZ”
Toplantıda konuşan KSMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Gökmen, “Yeni yılın hepimiz adına güzel geçmesini diliyorum. Ben hep şunu söylüyorum kurumlar kendi stratejilerini belirlemeli. Bu konuda Maliye Bakanlığı gerçekten ciddi alt yapı yatırımları yapıyor. Bunlardan biri de hazır tebligat sistemi. Bu konu biraz çarpıtılmış gibi geliyor bana. Sistemi ‘herkes kullanabilir’ şeklinde lanse etmek yanlış. E-tebligat sisteminin uygulanabilirliğiyle ilgili şunları söylemek mümkün; serbest meslek gruplarında -avukatlar hariç- hiç kimse beyanname alma ve işlem yapma konusunda yetkili değil. Yani bizim dışımızda yalnızca avukatlara bu sistemi kullanma hakkı tanınmış. Bu nedenle işletme defterleri ile ilgili endişelerin mesleğimizde yeri olmadığını düşünüyorum. Konu ile ilgili bilgiler kurumumuzun sitesinde yayınlanacaktır” dedi.
 
16 OCAK’TA SEMİNER VAR
Bu meslekte yalnızca Maliye Bakanlığı’nın bize verdiği sorumluluk ve hizmetleri gerçekleştirmeyle kalmamak gerektiğini her fırsatta söylüyorum. Sizler kendinizi geliştirmelisiniz. Mesleğimizin uygulanabilirlik alanı oldukça geniş” ifadelerini kullandı. 16 Ocak Salı günü gerçekleştirilecek olan Dijital Muhasebe ve Vergide Gündem Semineri’nin duyurusunu yapan Gökmen, “Defter Beyan Sistemi(Serbest kazanç defteri ile işletme defterinin geleceği), Muhtasar – Aylık Prim Hizmet Bildirgesi birleşmesi, e – serbest meslek makbuzu, e – müstahsil makbuzu, e – irsaliye, diğer e – uygulamalar, uyumlu mükelleflere sağlanan vergisel avantajlar, nakit sermayede vergi indirimi, izaha davet, torba yasa ile gelen değişiklikler, bilirkişilik, uzlaştırmacılık ve arabuluculukta vergilendirme, yıl sonu hatırlatmaları konularında gerçekleştirilecek olan bu seminere katılımınız mesleki açıdan çok önemlidir. TÜRMOB Eğitmeni Hali Bursalı’nın gerçekleştireceği seminere katılmanızı öneriyorum” ifadelerini kullandı.
 
2017 BÜTÇE RAKAMLARI PAYLAŞILDI
Gökmen konuşmasının ardından kürsüye gelen KSMMMO Oda Sekreteri Cengiz Tosun, gündemde yer alan 2017 yılı kesin hesabının sunumunu gerçekleştirdi. Bu sunuma göre KSMMMO 2017 yılında planlanan bütçeye göre 2017 yılı için belirlenen 1 milyon 966 bin 660 TL bütçede 1 milyon 635 bin 47 TL gerçekleştirildi. Bütçede yıllık aidat ve munzam aidat konusunda ciddi açık görülürken eğitim gelirlerinin göze çarpan yükselişi tabloyu dengede tutan değerlerden biri olduğu görüldü. Tosun’un ardından KSMMMO Divan Kurulu Üyesi Ayşegül Bakal, oda bünyesinde oluşturulan Arabuluculuk Komisyonu’nun Ankara’da yapmış olduğu ziyarete ilişkin bilgi paylaşımında bulundu. Bakal, Arabuluculuk eğitimi için gerekli çalışmaları yaptıklarını ve gelişmelerin devam ettiğini belirtti.
 
GÖKMEN “BİZİ AYAKTA TUTAN EĞİTİM GELİRLERİ”
Dilek ve temennilerin ardından KSMMMO Başkanı Gökmen kürsüye gelerek toplantıda oluşan tespitler, öneriler ve eleştirilerle ilgili değerlendirmelerini aktardı. Gökmen, “Bütçede Tespit edilen bu açık, aidatların ödenmemesinden doğan farktır. Bizi ayakta tutan gelirlere baktığımızda da en büyük kalemin, eğitim gelirleri olduğu açıkça ortadadır. Eğitimler için oda olarak gerçekten çok büyük bir emek sarf ediyoruz. Hafta sonları odalara gelirseniz, buranın bir okul gibi işlediğini ve yoğun bir eğitim programı gerçekleştirdiğimizi görebilirsiniz. İşte bu açığı bu şekilde kapatacağız. Ödenmeyen aidatlarla ilgili icra takibine gidiyoruz. Yazı çıkarttık. Bundan sonra her yıl yazı çıkartmaya karar verdik zaman aşımına takılmamak adına bunu yapacağız” dedi.
 
ARABULUCUK KONUSUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Gökmen, “Ekim – Kasım – Aralık aylarından mesleki eğitimlere biraz ara verdik. Bunun nedeni de bilirkişi ve uzlaştırmacı eğitimleridir. Her meslek grubu elbette kendi mesleki çıkarlarını korumak zorunda. Bizim asıl yapacağımız iş, arabuluculuktur. Biz bilirkişilik zaten yapıyoruz. Arabuluculuk konusunda da gerekli çalışmaları ve hazırlıkları sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.
 
“KENDİNİZİ GELİŞTİRİN”
Son olarak toplantının kapanış konuşmasını gerçekleştirilen Gökmen, “Genç meslektaşlarımıza sesleniyorum. Sizler mesleğinizi defter tutma ile sınırlarsanız, Whatsapp gruplarında daha çok dert yanarsınız. Maliyenin yaptıklarından şikayet ediyorsunuz ancak maliye tabi ki işini yapacak ve yeni sistemler geliştirecek. Siz onu bırakın, sizler neler yapabiliyorsunuz ona bakın. Kedinizi geliştirin ve şikayet etmek yerine kendi hizmet alanınızı genişletin, kapasitenizi arttırın. Bizim yapmamız gereken farklı şeyler var. En kısa zamanda şirket değerlendirmeleri ve bilanço okuma konusunda bir eğitim düzenleyeceğiz. Bu eğitimle ilgili programın detayları belirlendiğinde sizlere bildireceğiz. Bunun gibi daha birçok eğitim planımız var. Toplantımıza katıldığınız ve katkılarda bulunduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
    

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 23 Ocak 2019 Manşeti
  ARŞİV