banner367

12 Aralık 2019 Perşembe

‘’Toplu taşıma sistemini yenilemeye çalışıyoruz’’
banner371

DP World Yarımca Liman İşletmesi Demiryolu Hattı Açılış Töreni Bakan Turhan'ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

DP World Yarımca Liman İşletmesi Demiryolu Hattı açılış töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

31 Temmuz 2019 Çarşamba 10:20
 DP World Yarımca Liman İşletmesi Demiryolu Hattı Açılış Töreni Bakan Turhan'ın Katılımıyla Gerçekleştirildi
 Açılış törenine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Mehmet Cahit  Turhan ve Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakan  Yardımcısı Selim Dursun, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah Günaydın, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt,  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Deniz İç Sular Genel Müdür Yardımcısı Tamer Keskin, Deniz Ticareti Genel Müdürü Halil Yıldız,  DP World CEO’su Kris Adams, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Kıyı Emniyet Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program; Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ve tanıtım film gösteriminin izlenmesinin ardından DP World CEO’su Kris Adams, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ve  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın konuşmalarıyla devam etti.

Vali Hüseyin Aksoy yapmış olduğu konuşmalarında ; “Bugün ilimizde önemli bir yatırımı hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Böylesine önemli ve güzel bir yatırımın açılışında bizleri onurlandıran başta Ulaştırma Bakanımız olmak üzere bütün konuklarımıza hoş geldiniz diyorum.

Kocaeli Türkiye ekonomisine katkı sunan illerinden başında geliyor. Geçtiğimiz yıl toplanan vergi gelirlerine baktığımızda tahakkukta 4. , tahsilatta 3., tahsilat miktarı oranında da 1. olan bir il konumundayız. İzmit Körfezimiz 34 limanıyla, Türkiye’de elleçlenen yük itibariyle baktığımızda 73 milyon tonla ilk sırada yer alan bir kent. Böylesine önemli bir kentte yer alan  DP World Limanı da yatırımlara önemli katkılar sağlayacaktır. Uluslararası ticarette rekabet edebilmek ve uluslararası ticaretten daha fazla pay alabilmek için lojistik maliyetlerin düşürülmesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle bu yatırımda lojistik maliyetlerin düşürülmesinde çok önemli katkı sağlayacak bir çalışmadır. Bu bölgemizde ticaret yapan bir çok kişi ve kuruluşu da olumlu yönde etkileyeceğine inandığımız bir çalışmadır. Dış ticaretin yaklaşık olarak %18’i Kocaeli Gümrükleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Böylesine önemli ve büyük bir kentte bu yatırımda çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bu yatırım gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, yatırımın bölgemiz ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit  Turhan’ın yapmış olduğu konuşmalarında ise; Değerli katılımcılar,  Yarımca Limanı bünyesinde hizmet verecek demiryolu hattının açılışı vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Kıymetli sektör temsilcileri;  Sınırlarının yüzde 70’inden fazlası denizlerle çevrili, üç kıtanın geçiş yolunda bulunan bir ülkede yaşıyoruz.  Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu’na, Süveyş Kanalı ile Arap Yarımadası ve Hint Okyanusu’na, Türk Boğazlarının Karadeniz-Akdeniz bağlantısıyla Avrasya ve Uzakdoğu’ya uzanan bir ulaşım ağının tam ortasındayız. Ulaşım ve taşımacılık perspektifinden bakacak olursak, bu özellikler ülkemizi, lojistik noktasında doğal üs konumuna taşımaktadır. Sadece doğu ile batı arasında değil, kuzey ile güney arasında da küresel ölçekte lojistik üs konumundayız.  İlk günden bugüne “jeo-stratejik konuma sahip olmak yetmez, onu hak ettiği ulaşım modlarıyla donatmak gerekir” dedik ve tam bir ulaşım seferberliği başlattık.  Çünkü ulaşım, modern dünyada gerek toplumsal refahın gerekse ekonomik yapıların temel çarkı konumundadır.

 Her şeyin iç içe geçtiği günümüz dünyasında, tüm ulaşım modlarının yüksek kalite ve güven içinde birbiriyle entegrasyonunu sağlayamadığınız takdirde, çok da fonksiyonel işler yapmamış olursunuz. Dünya ölçeğinde yollar, otoyollar, köprüler, tüneller, havalimanları, limanlar, demiryolları gibi  ulaşım altyapıları yapıyoruz.  Bunların tamamını birbiriyle buluşturmayı, entegrasyonlarını sağlamayı, en az işin kendisi kadar önemsediğimizin bilinmesini istiyorum.  Bu şekilde yapıldığı takdirde, üretilen değer katlanarak artmakta, ulaşım alt yapılarındaki ticari döngü maksimum düzeye çıkmaktadır.  Tüm bunların, yalnızca kamu eliyle gerçekleşmeyeceğini bildiğimiz için de serbestleştirme politikalarının önünü açtık. Yani özel sektörümüzde taşın altına elini koysun, gücümüze güç katsın istedik.  Bugün burada tanık olduğumuz şey de aslında tam anlamıyla budur.

Yarımca Limanı, Bu Hat Sayesinde Çin’den Londra’ya Kadar Doğrudan Bağlantı Sağlamış Oldu

DP World, kendi imkanlarıyla yapmış olduğu 1 kilometrelik demiryoluyla, dev Yarımca Limanı’nı, ana demiryolu hattına bağlama başarısını gösterdi. Bu hizmet, özel sektörümüz açısından ülkemizde bir ilk aynı zamanda. Bu modern liman, bu sayede, Türkiye'nin demiryolu olan her köşesine hizmet verebilme imkanına kavuşmuş bulunuyor.  Buna, Hükümet olarak çok büyük önem verdiğimiz Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu hattı da dahil.  Meseleye daha geniş açıdan bakacak olursak; esasında Yarımca Limanı, bu hat sayesinde Çin’den Londra’ya kadar doğrudan bağlantı sağlamış oldu.  Ülkemizin Stratejik Konumunu Çok Daha Güçlü Kılmış Olduk. 

 

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Ve Marmaray Ve Geri Bağlantılarını Tamamlamış Bulunmaktayız

Değerli katılımcılar; Sanayisi gelişmiş ülkelerin temel ortak özelliği, modern ulaşım altyapısına sahip olmalarıdır. Mesele sanayi olunca da demiryolu ulaşımı, bir adım öne çıkmaktadır.  Çünkü kıyılardan iç kesimlere ulaşımın en verimli yolu demiryoludur. Demiryollarına 133 milyar TL yatırım yaptık. 2003 yılından itibaren yılda ortalama 135 km demiryolu yapma başarısına ulaştık. Bu sayede, 2023 yılında TCDD Taşımacılık A.Ş.  ve özel demiryolu tren işletmecilerinin toplam karasal taşımacılık içerisindeki payının % 5’ten, % 10’a çıkarılmasını amaçlıyoruz. Öte yandan Çin’i Avrupa’ya bağlayacak, demiryolu hattının en önemli iki birleşeni olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Marmaray ve geri bağlantılarını tamamlamış bulunmaktayız.  Bu sayedeyse, ülkemizin stratejik konumunu çok daha güçlü kılmış olduk. 

Bütün bunların yanında, Yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği 200 km/saate uygun hızlı tren hatları inşa etmekteyiz.  Bu kapsamda; Bursa-Bilecik, Sivas-Erzincan, Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Mersin-Adana, Adana-Osmaniye-Gaziantep olmak üzere toplam 1.786 km hızlı tren hattı ve 429 km konvansiyonel demiryolu yapım çalışmalarımız devam ediyor. Demiryolu yapımının yanı sıra yük ve tren trafiğinin yoğun olduğu önemli aksların elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi çalışmalarına da hız verdik. 2023 yılına kadar önemli akslarımızın tamamının (tüm hatlarımızın % 77’si) sinyalli hale getirilmesini hedefliyoruz.  2.082 km (%19) olan elektrikli hat uzunluğumuzu da % 166 arttırarak 5.530 km’ye (%43) ulaştırdık.  2023 yılına kadar önemli akslarımızın tamamının (tüm hatlarımızın % 77’si) elektrikli hale getirilmesini amaçlıyoruz.

Tüm bunların yanında, ulaşım koridorlarının merkezinde olan ülkemizi, bölgesinin lojistik üssü haline getirmek ve sanayicilerimizin yükünü demiryolu ile taşıyarak, rekabet gücünü artırmak amacıyla lojistik merkez yapımlarına da ağırlık verdik. Türkiye Lojistik Master Planını tamamladık, yol haritamız belli.  Kombine taşımacılık için bağlantı noktası görevi yapacak, 21 lojistik merkez yapılmasını planlamıştık.  Bunlardan 9’unu fiilen işletmeye aldık, 2’sinin yapımını tamamladık (Konya Kayacık ve Mersin Yenice) 10’unun da planlama ve yapım çalışmalarına devam ediyoruz. Bugüne kadar hizmete açılan ve yapımı tamamlanan toplam 11 adet lojistik merkez ile lojistik sektörümüze 4,8 milyon metre kare alan ve 13,2 milyon ton taşıma kapasitesi kazandırdık. 21 lojistik merkezi hizmete girdiğinde, Türk lojistik sektörüne, 35 milyon ton taşıma imkânı ile 13 milyon metre karelik açık alan, stok alanı, konteyner stok ve elleçleme sahası kazandırmış olacağız. Böylece ülkemiz, bölgesinin lojistik üssü olma iddiasını büyük oranda gerçekleştirmiş olacaktır. Elbette bu noktada, yük potansiyeli olan merkezlere demiryolu bağlantısının sağlanması amacıyla iltisak hatları yapımı da önem taşımaktadır.  Bu konudaki çalışmalarımıza da devam ediyoruz. 

Bu Hizmetle, Yarımca Limanı, Değerine Değer Katmış Olmaktadır

Önümüzdeki dönemde 38 adet OSB, özel endüstri bölgesi, liman ve serbest bölge ile 36 adet üretim tesisine yönelik toplam 294 km uzunluğunda iltisak hattı yapılmasını planladık. Yüklerin daha hızlı ve ekonomik olarak taşınması amacıyla limanlara da demiryolu bağlantıları yapıyoruz.  Filyos, Çandarlı gibi önemli limanlar olmak üzere 7 limana daha (25 km) daha bağlantı sağlayacağız.  İnanıyorum ki bu durumda limanlarımızda elleçlenen yük miktarı 460 milyon tondan, milyar tonlara çıkacaktır. Maksat, sanayicimizin önünü açmak, yükünü hafifletmek, pazara kolay ulaşmasını sağlamaktır.  Bu manada, kendi öz kaynaklarıyla adım atam işletmecilerimizi yürekten alkışlıyoruz.  O nedenle bugün açılışını yaptığımız hat, örnek olması açısından da büyük önem taşımaktadır.  Bu hizmetle, Yarımca Limanı, değerine değer katmış olmaktadır.  Limanın demiryoluyla buluşması, aynı zamanda geniş ve büyük vizyonu ortaya koymaktadır.  Bu vizyonun özel sektörümüzle paylaşılıyor olması ve gerektiğinde bu yönde adımlar atılması, ülkemiz adına gurur vericidir.  Hattın hayırlı olmasını temenni ediyor, yapımına vesile olan herkese teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” diyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit  Turhan ve Vali  Hüseyin Aksoy’a DP World CEO’su Kris Adams günün anısına plaket takdim etti.

Programın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Mehmet Cahit  Turhan ve Vali  Hüseyin Aksoy, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte limanı gezerek, günün anısına toplu fotoğraf çekildiler.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 13 Aralık 2019 Manşeti
  ARŞİV