20 Ekim 2017 Cuma

HAYIRLI CUMALAR

07 Nisan 2017, 12:04
HAYIRLI CUMALAR
ALİ HAYMANALI
Bu hayırlı mübarek günde yazımıza Hz.Mevlana’nın anlamlı bir sözüyle başlayalım istedim.
“Gel, Gel, ne olursan ol, gel!
İster kafir, ister Mecusi, ister puta tapan ol gel!
Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir.
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!”
 
Gelin, birlikte yaşamanın koşullarını yaratalım, insanın birçok alanda binlerle ihtiyacı vardır ki bu yüzden birlikte yaşamaya muhtaçtır. Doğumdan itibaren insanların birbirine ihtiyacı vardır.
Yani insan yaşamı boyunca zaman zaman nasıl ailesine, arkadaşlarına, çevresine ve toplumun oluşturduğu ortak değerlere ve kültüre muhtaçsa toplumlar ve uygarlıklarda diğer oluşumlara birikimlere değerlere ortak akla muhtaçtır ve bu temayüllere sırtını asla dönmemelidir tarih bizlere göstermiştir ki bu argümanlara ters düşenler sıkıntıya düşmüş ve bazende çıkmaza girmişlerdir. Geçmişten örnek ararsak 12 Eylül 1980’i unutmamalıyız.
Yunus Emre’nin “Yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü” sözü neden asırlar geçmesine rağmen güncelliğini korumakta.
Ülkemiz Ortadoğu ülkeleri içersinde demokrasiyle idare edilen örnek gösterilen gıptayla bakılan diz çöktürmek için birçok ülkenin aleyhimize çalıştığı bir dönemde birbirimize “ötekileştirmeden, kutuplaştırmadan” tüm toplum kesimlerini kucaklamaya ihtiyacımız olduğu bir süreçten geçiyoruz.
12 Eylül 1980 öncesi sağcı-solcu- ilerici-gerici-faşist-komünist-Amerika Rusya uşağı gibi söylem ve yakıştırmalarla toplumu birbirine kırdırdılar, kardeş kardeşi öldürür hale geldi. Evde sofralar, mahallede kahveler, okullarda sınıf ve odalar, sendikalar, dernekler ayrıştı, daha sonra 12 Eylül darbesi oldu. O gün kavga edenleri birbirini öldüren gençleri aynı hücrelere koydular. 2-3 metrekarelik hücrelerde karşıt görüşlü insanlar birlikte hapis yattılar, biz ne halt ettik diye sonrasında özeleştiri yaptılar.
Bugün de aynı tezgah kurulmakta izlediğimiz film başka şekliyle gösterime girmiş bulunmakta. Daha acımasız Türk-Kürt, Alevi-Sünni ve son olarak da Evetçiler-Hayırcılar.
Geçmişteki kötü günleri hatırlasakta önümüzdeki güzel günleri gençlerimizin geleceğini düşünmek ve onlara güzel HAYIRLI bir gelecek bırakmak ellerimizde.
Evet diyenleri gaza gelip denize dökeriz demek ne kadar yanlışsa HAYIR diyenleri Kandille, terörist olmakla ve PKK ile eşdeğerde aynı kategoride görmekte o kadar yanlıştır.
Bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Yedi düvelle baş eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yüzbinlerce şehit kanıyla suladıkları bu ülkeyi Lozan Antlaşması ile taçlandırdılar. Bu sınırlar kolay çizilmedi. Bir karış toprak almaya da kimsenin gücü yetmez ama yeterki birileri kendi çıkarları ve gelecekleri için halkı birbirine düşürmesinler. Bu Türkiye Cumhuriyetini ve demokrasimizi yıkmaya kimsenin gücü yetmez.
Cumhurbaşkanımızın ettiği yemini hatırlayalım:
“Devletin varlığını, bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, anayasa, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refah, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim”
Cumhurbaşkanını ve Milletvekillerini ettikleri yemine sadık kalarak ülkenin birlik beraberliğini korumaya kimseyi ötekileştirmeden kucaklamaya davet ediyoruz.
Hayırlı Cumalar. 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Emel umut 7 ay önce yorumlandı

   Tüm yazıya aynen katiliyorum

  e-gazete
  • DERİNCE EKSPRES | Derince ve Körfez'in Sesi - 19 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner253